ІГОР КУШНІР: НЕРУХОМІСТЬ – НАЙНАДІЙНІШИЙ СЕЙФ

Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір в ексклюзивному інтерв’ю для порталу Address.ua, розповів, на що варто звертати увагу при купівлі нерухомості, які документи повинні бути у забудовника, і що відбувається сьогодні на ринку нерухомості

Київміськбуд – компанія, за плечима якої 62 роки старанної роботи на благо столиці, а саме 44,2 мільйона квадратних метрів житла, 649 дитячих садків, 345 загальноосвітніх шкіл і більше 200 великих комплексів охорони здоров’я. Розкажіть, будь ласка, що найбільш визначне було у вашій практиці.

Найбільш визначне це те, що навіть в сьогоднішній ситуації нам вдається зберегти «Київміськбуд» на плаву. Більш того – розвивати компанію, збільшувати фінансові показники, платити місту дивіденди. Приблизно 80% столиці побудовано силами Київміськбуду. Компанія була і залишається першою, і надалі нічого не зміниться. Якщо брати з практичної точки зору, то за період кризи компанії вдалося не втрапити у валютні кредити, погасити практично в 2 рази дебіторську заборгованість, не знизити темпів будівництва. Кожен день роботи «Київміськбуду» визначний, тому що щохвилини на будівельних майданчиках виростають нові поверхи.

Для більшості покупців «Київміськбуд» досить відома компанія. Розкажіть, в чому секрет такої впізнаваності та популярності. Великий досвід роботи на ринку – це не основний фактор довіри і популярності. Однозначно у вас ще є складові, які в сукупності призводять до такого результату.

Секрет у постійному і беззастережному виконанні своїх зобов’язань перед інвесторами. Люди бачать, що купивши в Київміськбуді, вони за будь-яких обставин отримають своє житло. Коли людина зіткнувся з ситуацією типу еліта-центр, її ніякими цінами нижче ринкових, знижками або іншими «пряниками» не заманиш. Вона буде вірити тільки совісному виконанню. У квартирах, побудованих за роки існування Київміськбудом, живе приблизно 2 млн чоловік. Це і є найкращим підтвердженням стабільності роботи компанії.

ІГОР КУШНІР: НЕРУХОМІСТЬ - НАЙНАДІЙНІШИЙ СЕЙФ
????????????????????????????????????

 

Компанія Київміськбуд пережила не одну загальнодержавну кризу. Чи вплинула на вас, на темпи будівництва, здачу об’єктів та на запуск нових проектів, «холодна» війна на Сході України? Як ви можете охарактеризувати сьогоднішній ринок первинної нерухомості в порівнянні з 2014 роком.

Події на Сході вплинули на всю країну в цілому. І було б неправдою сказати, що продажі «Київміськбуду» залишилися на колишніх докризових позиціях, у час, коли провалилася економіка, потягнувши за собою і ринок нерухомості. Люди стали менше купувати, вибирати більш ретельно і перевіряти кожну букву. У кількісному вираженні продажі з 2014 року впали у всіх забудовників. Але «Київміськбуду» навіть за таких умов вдається відчувати себе добре завдяки нарощеному за роки роботи рівню довіри. А впровадження різних програм лояльності дозволяє потроху повертати колишні обсяги вже зараз.

Здорова конкуренція – запорука здорового ринку. Що Ви можете сказати про своїх конкурентів і їх поведінку? Розкажіть про Ваші методи конкуренції. Кого з конкурентів Ви можете порадити своїм друзям / знайомим?

Порадити – нікого. Не можу відповідати ні за одну компанію, крім «Київміськбуду». Зараз сформувалася основна маса забудовників, які займають більшу частину ринку. Ми всі між собою знайомі, підтримуємо стосунки. Конкуренція у нас абсолютно рівна, кожен «бере» покупця своїм. У «Київміськбуду» переваги безперечні: найбільший досвід роботи, надійність, повне виконання зобов’язань.

Тільки на столичному ринку нерухомості зараз реалізується близько 300 житлових комплексів. Як правильно вибрати забудовника і об’єкт? На що потрібно звертати особливу увагу при виборі квартири? Як покупцеві не помилитися, при покупці квартири, адже часто це покупка всього його життя. Які обов’язкові питання повинен задати покупець забудовнику і відповідно що повинен почути у відповідь?

В першу чергу, потрібно подивитися на вже реалізовані проекти. Чим їх більше, тим вища ймовірність, що і обраний людиною об’єкт буде доведений до розуму. Перед купівлею потрібно запитати про документи на землю і дозволи на будівництво. Це першочергові речі, які повинні бути у законослухняного забудовника. Можна перевірити законність будівництва і на сайті містобудівного моніторингу КМДА. Крім того, не гнатися за низькою ціною і «гарячими» пропозиціями. Ціна повинна відповідати середній по ринку. Чим вона нижча – тим більша ймовірність, що щось не так. «В нуль» будувати ніхто не буде.

Багато громадян не можуть дозволити собі придбати квартиру через високу вартість на житло. Як формуються ціни? Що відбувається з цінами на нерухомість в 2017 році? З огляду на ті витрати, які несе сьогодні забудовник, ціни будуть рости або залишаться на рівні минулого року? Як це відіб’ється на ринку?

60% ціни квадратного метра це вартість будматеріалів. З огляду на те, що вони закуповуються за долари, подальше ціноутворення буде залежати саме від поведінки курсу, а також інфляції. «Київміськбуд» зацікавлений в тому, щоб якомога більша кількість людей могла придбати власне житло. Тому зараз ми впроваджуємо усілякі програми співпраці з банками, розстрочки. Вже працює іпотечне кредитування під 5% річних від Кристалбанка, і аналогічна програма з Украгазбанком під 7%. Існує розстрочка з 50% першим внеском і рівними виплатами до введення об’єкта в експлуатацію. На деякі об’єкти, як «Манхеттен» і Рибальський, існують окремі умови по розстрочці, там непогані варіанти є. При повній оплаті на більшість будинків поширюється знижка до 20%, що теж цікаво.
В цілому, створені всі можливості для придбання власного житла. Залишається тільки прийти до відділу продажу і обрати потрібну квартиру.

Яким ви бачите ринок нерухомості Києва в найближчі роки? Які об’єкти зараз більш затребувані? Чи можна спрогнозувати зростання попиту економ, комфорт або бізнес класу? Наскільки збільшиться затоварення ринку?

Не знаєш чим зайнятися, будуй будинок. Ця фраза точно характеризує процеси, що відбуваються зараз на ринку. Будують всі, кому не лінь. Не думаю, що це триватиме ще довго, але якийсь час перетерпіти доведеться. А потім ринок буде ставати дедалі крупнішим. Конкуренція досить жорстка, як і асортимент. Думаю, через кілька років дрібних просто не залишиться. З приводу попиту. Зараз популярні одно- і двокімнатні. Але це не означає, що не беруть великі метражі. Люди намагаються купити те, на що вистачає грошей, таким чином зберігаючи їх у нерухомості. Ось і виходить, що одні беруть 120 квадратів по стовідсотковій оплаті, а інші однокімнатну на 40 кв. м в іпотеку. Головне, що розуміють: більш надійного сейфа, ніж нерухомість, на сьогоднішній день просто не існує.

За останні 30 років Київ значно змінився. Зараз в столиці спостерігається дефіцит вільної землі. У 2016 році було прийнято низку змін до генплану розвитку Києва, одним з нововведень є рішення про редевелопмент промислових зон столиці для розвитку нових житлових кварталів. Як ви ставитеся до цього рішення? Наскільки редевелопмент зможе вирішити проблему нестачі землі під житлову забудову, і чи вигідно забудовнику займатися редевелопментом промзон? Що може стати каменем спотикання?

Питання землі – взагалі найбільш проблемне з усіх, з якими сьогодні стикаються забудовники. Промзони вже давно слід винести за межі міста. А ці всі нелегальні стоянки, гаражі – вони займають багато місця при нульовій віддачі для міста. Тому їх забудова може стати логічним рішенням, зручним для всіх. Люди отримають нове якісне житло, будівельники – роботу, місто – відрахування в бюджет.

У 2016 році на тлі зниження цін на вторинному ринку, збільшилася конкуренція між вторинкою та первинкою. Аналітичні дані з початку 2017 року показують, що вторинний ринок продовжує «падіння» в ціні. Як це може позначитися на первинному ринку?

Глобально ніяк. Думаюча людина розуміє, що новобудова – це нові комунікації, енергозбереження, технології. Є можливість «прикрутити» батареї, а не платити по 3 тис. за опалення, вимушено відкриваючи кватирку через духоту. Нові труби, ліфти, сходові клітини, сучасні системи пожежної безпеки. Тільки на побутовому рівні новобудова в сотні разів краща за будь-яку, навіть найбільш відремонтовану вторинку. А якщо економічні вигоди порахувати, то взагалі без варіантів.

Що ви можете побажати собі, своїм колегам / конкурентам і покупцеві в найближчі роки?

Правильних рішень, перспектив і впевненості в завтрашньому дні. Щоб була можливість будувати довгострокові плани.