ОЛЕКСАНДР МОРОЗ: НАШЕ ЗАВДАННЯ – КОМФОРТНЕ, ЗАТИШНЕ ЖИТЛО ЗА НЕВИСОКУ ЦІНУ.

 Що заважає активному розвитку державних житлових програм і чому будівельні компанії не поспішають їх підтримувати – Олександр Мороз, віце-президент ПАТ «ХК «Київміськбуд» у коментарях діловому тижневику «Бізнес».

 – Нещодавно закінчився Виставковий форум «Доступне житло», в чому перевага участі і чому на Ваш погляд було так мало учасників-забудовників?

ОЛЕКСАНДР МОРОЗ: НАШЕ ЗАВДАННЯ - КОМФОРТНЕ, ЗАТИШНЕ ЖИТЛО ЗА НЕВИСОКУ ЦІНУ.

– В Україні існує кілька державних програм, за допомогою яких громадяни можуть вирішити своє «квартирне питання». Найбільшою популярністю користуються дві з них: «Здешевлення вартості іпотечних кредитів для населення» та «Доступне житло: 70 на 30». Саме в цих програмах бере участь Холдингова компанія «Київміськбуд». І за час їх дії ми передали під реалізацію 967 квартир, загальною площею – 72 413,67 кв.м.

Брати участь у державних програмах чи ні, кожна компанія вирішує самостійно. Якщо хтось ставить собі завдання побудувати один «елітний» будинок і все, то йому немає ніякої необхідності підтримувати тих, кому «елітні квадрати» не по кишені. А «Київміськбуд» та компанія, яка з самого початку була орієнтована на будівництво житла для найширших верств населення. Наше завдання не надприбуток, а комфортне, затишне житло за невисоку ціну. Тому до нас і йдуть люди. За 3 дні роботи наші менеджери проконсультували понад 3 тисяч осіб. Це говорить про те, що інтерес  у громадян до програм доступного житла дуже великий.

Що стосується невеликої кількості учасників форуму, думаю, що ті, хто хотів показати свої можливості – ті зробили експозиції та доклали максимум зусиль, щоб привернути увагу відвідувачів до своєї компанії. Ідея створити Єдиний консультаційне вікно хоча б на 3 дні – дуже правильна. Тепер цікаво буде поспостерігати за статистикою, впевнений, кількість учасників програм Доступного житла збільшиться.

 – Скільки квартир ПАТ «ХК «Київміськбуд» надала за програмою 30на 70 і 3% іпотека вже в 2013 році?

– У 2013 році у нас реалізується 287 квартир з яких 154 вже зарезервовані і їх інвестори можуть укласти договори на ці квартири. За програмою «Доступне житло: 70 на 30» – 87 квартир, а за «Здешевленою іпотекою» – 200 квартир. Якщо ж кількість громадян, охочих стати учасником програми збільшитися, ми розглянемо можливість передати стільки квартир, скільки буде потрібно.

Що стосується труднощів, з якими стикаються державні програми доступного житла: перше, мало інформації, друге – недовіра громадян. Саме тому Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір під час проведення «Другого Всеукраїнського форуму: Доступне житло», звернув увагу міністра Мінрегіону Геннадія Темника на необхідність удосконалити механізм дії держпрограм. Наприклад, запозичити досвід Бразилії, де такі програми успішно працюють вже не один рік. Але там механізм взаєморозрахунку держави і банків відбувається без участі позичальника. Людина бере кредит під кінцевий відсоток. У нашому випадку це було б 3% (програма «Здешевлення іпотека»). А як відбувається механізм розрахунку державної установи, відповідальної за повернення відсоткової ставки і банку, його не стосується. Також в цій країні введений диференційований підхід при виділенні населенню коштів для участі у програмах доступного житла. Якщо у тебе дохід вище, ти можеш платити більше, нижче – менше. І за рахунок цього розширюється сегмент тих громадян, які можуть брати участь у таких програмах. Зараз ми готуємо пропозиції міністерству з тим, щоб ці програми стали дійсно доступними найширшим верствам населення.