ІГОР КУШНІР: ЩО БУДЕ З РИНКОМ НЕРУХОМОСТІ ВОСЕНИ

Зазвичай вересень – початок ділового сезону, тоді ж і починає оживати після літньої сплячки ринок нерухомості. Голова правління – президент ПрАТ “ХК “Київміськбуд” Ігор Кушнір у авторській колонці для “НВ. Бізнес” про те, що буде з ринком нерухомості восени?

ІГОР КУШНІР: ЩО БУДЕ З РИНКОМ НЕРУХОМОСТІ ВОСЕНИПовернувшись з відпусток, коли був час «переварити» думки про нове житло, люди переходять до активних дій: консультуються у відділах продажів, вибирають варіанти, укладають угоди на купівлю нерухомості. Чи буде ринок восени цього року (з огляду на коронакризу, намічені місцеві вибори і «сюрпризи», які ще можуть проявитися) відрізнятися від минулих сезонів?

       1. Попит. Саме від нього залежить життєдіяльність ринку. Він головний індикатор, зелене світло і лакмусовий папірець всіх забудовників. Аналізуючи поведінку покупців у першій половині року, приходиш до висновку, що купили не всі, хто хотів. Жорсткий карантин сформував високий відсоток угод із відкладеним попитом. У червні маховик тільки почав розкручуватися, липневі продажі майже зрівнялися з березневими. Є надія, що восени динаміка зростання продажів буде на такому ж позитивному рівні, і відкладений попит знайде своє вираження в реальних угодах.

       2. Курс долара. Для ринку зростаючий долар порівняємо з дощовим днем ​​в період посухи. Як тільки валютна відмітка починає повзти вгору, в відділах продажів – аншлаг. Причина в тому, що основна маса людей тримає гроші саме в доларах. І як тільки він росте, вони йдуть купувати – адже сьогодні при хорошому курсі можна купити більше квадратних метрів, ніж вчора за ту ж суму в y.e. Досвід минулих років підказує, що з приходом осені на пару копійок валюта все таки дорожчає. Що не може не приносити оптимізму забудовникам.

       3. Нові проекти. Початок року, приблизно лютий-березень, і вересень-жовтень, найвдаліший час для виведення на ринок нових проектів. Думаю, цей рік не стане винятком. На прикладі «Київміськбуду» можу сказати, що до кінця поточного року компанія планує запустити мінімум 3 нових житлових комплекси. З абсолютно різними локаціями, масштабами і я б навіть сказав, цільовою аудиторією. Так що вибрати буде з чого. Нові проекти завжди підбадьорюють ринок, змушуючи забудовників змагатися в співвідношенні ціна-якість. Це привносить нову кров і змушує йти вперед трохи швидше.

       4. Законодавчі ініціативи, реформування ДАБІ. Перший пункт може підкинути сюрпризи у вигляді нових правил гри (наприклад, як законопроект про захист прав інвесторів). Залежить від швидкості прийняття. З огляду на, що всі сили політики зараз пустять на передвибірки, не думаю, що буде швидко. Реформа ДАБІ уповільнена, теж не факт що вирішитися восени. Єдине, що на мою думку, може штовхнути ринок із цього пункту – впровадження дешевої іпотеки. Але для цього потрібна політична воля і відповідні фінансові можливості в бюджеті.

       5. Місцеві вибори. Кожен виборний рік ми з колегами жартуємо, що нарешті настав час для безкоштовного гучного піару. Тому що кожен, кому не лінь, згадує про забудовників і починає робити собі політичні бонуси на їх імені. Хтось мітинг під офіс приведе, хтось обов’язково знайде «незаконність» будівництва і почне цим маніпулювати. Знову ж, як і уповільнені реформи, особливого впливу на ринок не матимуть. Побічно може зачепити відомих забудовників, але в цілому на ситуацію не вплине.

Підсумок всього вищесказаного: осінній період 20 року для ринку нерухомості не буде глобально відрізнятися від минулих сезонів. Очікується реалізація відкладеного попиту, вихід нових проектів і активна ділова фаза. Будемо сподіватися, що вірус корони не підкине великих неприємностей, які могли б вплинути на ситуацію. Тому що в іншому випадку, це покладе не тільки ринок нерухомості, але і всю економіку. А вдруге за рік ми такого не переживемо.