Голова правління — президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір в блозі для «НВ.Бізнес» про тенденції та процеси, які впливатимуть на ринок нерухомості у 2022 році.
Що принесе 2022 рік? Точно — зміну дат. А ось конкретніші зміни залежатимуть від того, що відбувається навколо і від нас самих. І все-таки виділив тенденції та процеси, які впливатимуть на ринок нерухомості.
1. На ринку однозначно немає і найближчим часом не передбачається «перегріву». Ціна зростає, але зростає кількість проданих квартир. Торік вартість квартир у «Київміськбуді» зросла на 25%. При цьому близько 80% квартир були викуплені на етапі будівництва, решта розійшлися протягом нетривалого часу після введення будинків в експлуатацію. Простий приклад — ЖК «Італійський квартал-2», продаж у якому стартував у листопаді минулого року. Упродовж місяця розкупили майже всі однокімнатні квартири. І так із більшістю ходових метражів. Можливо, комусь складно в це повірити, але ми маємо своєрідний «лист очікування», в який потенційні покупці записуються з метою встигнути придбати бажану квартиру.
3. На початку січня влада оголосила про запуск навесні нової іпотечної програми під 5%. Обіцяють, що скористатися зможуть усі, основним критерієм буде наявність офіційного доходу. Особисто я двома руками за нові програми, не втомлюся повторювати, що іпотека — це двигун ринку. Було б великим позитивом, якби квартири для участі у новій програмі можна було масово купити на етапі їх будівництва. Тому що, як писав вище, більшість квартир люди розкуповують саме на етапі будівництва будинку. Це розширило б асортимент для людей та підтримало будівельну галузь. Яка, у свою чергу, може дати хороший поштовх економіці країни в цілому.
4. Диджитал — наше все. Бізнес просто повинен використовувати новітні технології у своїй роботі, і будівельний не виняток. З початку 2022 року ми запровадили нову версію системи управління IT-enterprise. З її допомогою забудовник здійснює оптимізацію всіх бізнес-процесів, повний контроль за фінансовим станом, автоматизацію завдань та управління їх виконання, координацію департаментів. На мою думку, треба спрощувати все, що можна спростити без втрати ефективності. І диджитал у цьому добрий помічник.