ІГОР КУШНІР: БУДІВЕЛЬНИЙ ЗАДІЛ «КИЇВМІСЬКБУДУ» НА СЬОГОДНІ СТАНОВИТЬ 1,5 МЛН КВ. МЕТРІВ

Президент найбільшого будівельного Холдингу під час прес-конференції розповів про роботу компанії, ринок нерухомості, перспективи розвитку галузі та відповів на запитання журналістів

 Про введені об’єкти

За підсумками 2015 року компанія ввела в експлуатацію 309 тис. 151 кв. м житла. Ще близько 50 тис. кв. м ми перенесли на перший квартал поточного року, ці об’єкти абсолютно готові. Ми закінчили будівництво на Феодосійській, Дубініна, 5/15, Трутенка, Чоколівському, 27-Б і ще кілька точкових об’єктів, практично всі Позняки, 4-А та «Французький квартал». Трохи більше 16 тис. кв. м склала площа нежитлових приміщень, плюс паркінги на 325 машиномісць.

 Про лояльність

Сьогоднішні умови диктують правила гри, тому з весни були запроваджені знижки, які діють і до сьогоднішнього дня. Крім того, для зручності інвесторів існує система розстрочки до моменту введення будинку в експлуатацію. Зараз ми розробляємо програму депозитного інвестування. Суть в тому, що людина вкладає в будівництво певну суму під 15% річних. Гарантією є квадратні метри, на які укладається договір. Тобто інвестор в будь-який момент, поки будинок будується, до моменту отримання документів на право власності, може забрати вкладене з відсотком або ж залишити собі квартиру, коли закінчиться будівництво. Думаю, такий інструмент дасть нам можливість залучити додаткові фінансові кошти.

Навіть не дивлячись на те, що відбувається навколо, ми не зупиняємося і темпів не знижуємо. Останнім часом часто говорять про те, що ринок повинен «впасти», будівельники зупинитися та інше, – так от, навіть якщо щось і почне відбуватися, то «Київміськбуд» це торкнеться в останню чергу.

 Про плани на 2016

Є заділ на приблизно 360-400 тис. квадратних метрів. Вже почалися роботи зі зведення «Повітрофлотського кварталу», ведеться велике будівництво між Новомостицькою і Замковецькою, точкові об’єкти на Драгоманова, Панельній, Святошинській, Урловській, Кіквідзе. Крім того, плануємо закінчити два дитячих садки на лівому березі на 220 місць кожен. У загальній складності в роботі компанії на сьогодні близько 1,5 млн кв. метрів на різних стадіях готовності.

 Про ринок нерухомості

Загалом, будівельний ринок впав відсотків на 20. Є певні сплески активності, на які певним чином впливає Нацбанком. Коли курс долара злітає-опускається, на цих етапах простежується тенденція до збільшення продажів – інвестори йдуть вкладати гроші. Але не можна сказати, що йде збільшення продажів в квадратних метрах в цілому по ринку.

 Про курс долара

Якщо долар злетить до 45 грн, у нас буде черга охочих купити квадратні метри. Або навпаки – долар впаде, ніхто купувати не прийде, бо будуть вичікувати чергового стрибка. Тільки за останній місяць ця ситуація повторювалася два рази. І що показово, як тільки долар піднімається на 3 пункти, у нас відразу продається в 3 рази більше квартир.

Валютна складова у вартості матеріалів – близько 50%, і зменшити її неможливо. Крім того, є матеріали, орієнтовані на експорт, наприклад, цемент, арматура, алюміній. Якщо ми не купуємо за ту суму, яку постачальник ставить у доларах, цей товар відразу ж починають продавати за кордон. Вікна, ліфти, двері, арматура, руберойд, всі ці матеріали мають імпортну складову.

 Про пайовий внесок

З 2010 року забудовники платять 4-10% місту на будівництво садків, шкіл та іншої соціальної інфраструктури. Але сьогодні тенденція така, що забудовники починають самостійно, за свої гроші, будувати таку інфраструктуру, тому що це привабливо для інвестора.

Стосовно реформи пайового внеску – дуже позитивна ініціатива. Ми навіть беремо участь у розробці положення про пайову участь. Думаю, через кілька місяців буде готовий документ, який суттєво спростить роботу забудовників, дасть позитивні моменти для міста. Там буде багато нововведень.

 Про перспективи

Зима у нас провальною не була. Деякі корективи в будівельний процес внесла погода, було багато святкових днів, але вже зараз йде активна робота. Я вже об’їхав всі наші будмайданчики, провів робочі наради, дав вказівки – все в робочому режимі.

Я оптиміст і завжди налаштований на збільшення продажів. Принаймні, компанія буде робити все можливе, щоб так і було. Є чинники від нас не залежать, але, будемо сподіватися, що вони не стануть визначними для нас. І не забуваємо про купівельну спроможність. Якщо вона не зменшиться, продажі зростатимуть. На тлі ринку, коли велика кількість будівництв зупиняється, «Київміськбуд» залишається найнадійнішим забудовником.