ІГОР КУШНІР: ДО КІНЦЯ РОКУ ВАРТІСТЬ КВАРТИР МОЖЕ ВИРОСТИ НА 20%

Портал ЛУН провів опитування серед столичних забудовників щодо тенденцій на ринку нерухомості і подорожчання квартир. Свою думку висловив і Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір.

ІГОР КУШНІР: ДО КІНЦЯ РОКУ ВАРТІСТЬ КВАРТИР МОЖЕ ВИРОСТИ НА 20%За останній рік ціна квадратного метра в Києві виросла на 20%. Чому, на ваш погляд, відбувається зростання цін?
Зростання цін обумовлене, в першу чергу, зростанням вартості будівельних матеріалів, комплектуючих, а також будівельно-монтажних робіт. Для прикладу: з початку року арматура подорожчала на 60%, мінеральна вата на 30%, вікна, радіатори та інші, в складі яких є метал – на 30%. Зростання ціни відбулось практично по всіх складових будівництва. А вони формують більше 50% вартості квадратного метра. Це перше. І друге це інфляція. Подивіться на ситуацію в світі: за останній рік було надруковано величезну кількість грошей, які були спрямовані на боротьбу з пандемією і її наслідками. Це призвело до знецінення грошей, як наслідок – і долар, і євро, і гривня почали девальвувати. Тобто навіть не дивлячись на те, що у нас курс долара плюс-мінус стоїть на місці, матеріали в гривні все одно дорожчають. Звідси і зростання ціни на квадратний метр.

Які параметри новобудов, виходячи з досвіду вашої компанії, генерують найдинамічніше зростання ціни квадратного метра?
Усі! Тому що матеріали і комплектуючі, з яких цей квадратний метр будується, дорожчають пропорційно.

Наскільки зросте вартість квартир в новобудовах вашої компанії до кінця року?
Якщо ситуація не зміниться, будматеріали дорожчатимуть, то дорожчати будуть і квадратні метри. На мою думку, до кінця року вартість квартир може вирости на 20%.

Як ви вважаєте, чи є у цієї тенденції стеля зростання? Чи є точка неповернення, після якої впаде попит?
Думаю, застосовувати поняття «стеля зростання» в сьогоднішніх умовах є сенс тільки до нерухомості економ і комфорт-класу. Тому що основна маса інвесторів вкладають саме в таке житло. На сьогоднішній день ціна квадратного метра в «Київміськбуді» стартує від 22 тис. грн. Думаю, що цифра в 27-30 тис. грн за квадрат може стати тією самою точкою неповернення для людей, які купують квартири маленьких метражів для себе, щоб жити. Але з іншого боку, плюс-мінус пропорційно в ціні зростає нерухомість всіх класів. Тому говорити, що перестануть купувати, я б не поспішав.
Крім того, потрібно не забувати про те, що квадратний метр має певну ціну. Якщо не будуть купувати – буде стояти не проданим. У «мінус» продавати немає сенсу. Така тенденція може потягнути за собою уповільнення будівництва, але це вже інше питання.

Аналітики кажуть, що ринок нерухомості вийшов з піке кризи і буде новий бум кількості будівництв. Чи збільшилася у вас кількість планованих об’єктів останнім часом і чому?
Ні, кількість планованих об’єктів у нас залишилася на колишньому рівні. «Київміськбуд» працює повністю в правовому полі, ми не починаємо жодне будівництво без повного пакету дозвільних документів. Ви ж розумієте, що неможливо просто так взяти і почати новий об’єкт. Для цього як мінімум півтора-два роки потрібно отримувати документацію. На сьогоднішній день у нас в планах на цей рік почати кілька нових комплексів. Це «Італійський квартал – 2», ЖК на Жмеринській, на Кричевського, на Пирогівському шляху, «Solar city» та «Art house». Про запуск кожного з них обов’язково повідомимо!