ІГОР КУШНІР: ГЛОБАЛЬНО ВКЛАДАТИ КОШТИ, КРІМ НЕРУХОМОСТІ, НЕМАЄ КУДИ

Голова правління — президент «Київміськбуд» Ігор Кушнір у коментарі інтернет-платформі “Де в Києві жити добре?” про ситуацію та перспективи ринку нерухомості. 

ІГОР КУШНІР: ГЛОБАЛЬНО ВКЛАДАТИ КОШТИ, КРІМ НЕРУХОМОСТІ, НЕМАЄ КУДИ— Розкажіть про поточну ситуацію на ваших будівельних майданчиках: у яких обсягах відновили роботи та як змінюються терміни введення в експлуатацію?

«Київміськбуд» відновив роботу окремих Департаментів та певних будівельних майданчиків із 1 червня. Головні зусилля компанії зараз спрямовані на завершення робіт у майже готових комплексах із подальшим введенням їх в експлуатацію та на оформленні права власності у вже введених будинках. Роботи відновлено на майданчиках ЖК «Райдужний»«Шевченківський», «Гвардійський», «Поділ град»MiraxFreedomStar Сity. Хочу зауважити, що за кілька днів роботи ми вже отримали перші сертифікати на введення в експлуатацію паркінгів: у ЖК «Поділ град», «Оберіг-2» та «Шевченківський». 

— Як вирішуєте складнощі з постачанням будівельних матеріалів та дефіцитом робочої сили?

Зараз ми використовуємо в основному матеріали, які були закуплені ще до війни зі складів. Але в цілому це дійсно проблема. На будівельних майданчиках катастрофічно не вистачає робітників. Ще не всі виробники та постачальники будівельних матеріалів у повній мірі відновили роботу. Плюс є питання до вартості цих матеріалів, вони дорожчають. Щодо того як вирішуємо — шукаємо нові шляхи, нових постачальників. На будівельних майданчиках перед стартом робіт проаналізували, які роботи необхідно виконати першочергово та максимально оптимізували кількість працівників. Тобто на сьогоднішній обсяг робіт будівельників в нас вистачає. Як буде далі — покаже час та ситуація на війні.

— Зараз попит зменшився, а собівартість будівництва зросла. У зв’язку з цим, як ви думаєте, наскільки зміняться ціни за кв.м до кінця року?

Давайте мовою цифр. На сьогоднішній день українські будівельні матеріали подорожчали на 30-50%. Виробники значну частину комплектуючих зараз мають закуповувати за кордоном. А це — прив’язка до валюти. Той же метал, який ми зазвичай купували український, вироблявся на територіях, які сьогодні окуповані. Тобто навіть його маємо купувати імпортний. Є питання і до паливно-мастильних матеріалів — питання їх вартості відчув на собі кожен українець, і будівельники не вийняток. Усі ці фактори, на мою думку, можуть спричини зростання вартості нерухомості приблизно на 20-25% вже в найближчий час. 

— Прокоментуйте потенційним інвесторам, в чому полягають переваги та недоліки інвестування в квартири зараз.

Інвестування у нерухомість це завжди ризик. Але в мирний час його можна мінімізувати шляхом вибору надійного забудовника, перевіркою дозвільної документації тощо. А коли інвестування відбувається під час війни,  ризик зростає. Тому що жодна новобудова, як і будь-яка споруда на території України, сьогодні не застрахована від ворожої ракети.

Щодо переваг, то тут варто подумати про вартість. Сьогоднішня динаміка показує, що ціни ростуть на усе, і на нерухомість також ростимуть. Тобто із переваг я б назвав той фактор, що сьогодні дешевше, ніж буде за місяць. Якщо розглядати нерухомість як бізнес (квартиру можна здавати в оренду), то вже зараз у Києві на це є великий попит. І після війни, думаю, він буде ще більшим. 

Глобально вкладати кошти, крім нерухомості, немає куди. Тримати їх вдома небезпечно, а у воєнний час і поготів. З банками також незрозуміло як буде. Тому, на мою думку, нерухомість, навіть під час війни, є одним із кращих способів збереження коштів. 

— Які ваші плани на найближчі місяці?

Мій головний план — виконати усі зобов’язання, які «Київміськбуд» взяв на себе перед інвесторами. Наскільки швидко це вдасться зробити, залежить, на жаль, не лише від компанії. Сподіваюсь і вірю у перемогу України у війні, і тоді ми повною мірою зможемо відновити усі процеси. 

Більше думок забудовників читайте у матеріалі: З перших рук: що буде з ринком нерухомості?