ІГОР КУШНІР: ХОРОШИЙ РІК ДЛЯ БУДІВНИЦТВА

Голова правління – президент ПАТ «ХК «Київміськбуд» в авторській колонці для видання «ABCnews» про перспективи столичного ринку нерухомості

Підсумки року прийнято підводити або в кабінеті у фінансового директора, або у себе в фейсбуці. У другому я не сильний, хоча від загального песимізму втомився також, як і всі ви. Тому скажу – я впевнений, що 2017 буде хорошим роком для столичного ринку нерухомості. І ось чому я так думаю.

Для початку, давайте визнаємо – дно ми вже пробили. Кризовий момент, коли ніхто не брався нічого прогнозувати, пройшов, ситуація потроху стабілізувалася, з’явилися обережні приводи для оптимізму. Покупець на валютні коливання і банківський колапс реагує логічно – вкладає гроші в нерухомість. Обсяги будівництва зростають, підвищується цінова конкуренція, ринок розвивається. Всі у виграші – місто отримує нове житло і інфраструктуру, покупцеві є з чого вибирати, забудовникам є за рахунок чого розвиватися.

У Києві в 2016 році продажі стартували більше ніж в 40 нових об’єктах. З урахуванням стану економіки – це величезна цифра. Всі девелопери розуміють, що саме зараз покупці підуть за квадратними метрами, так як більш надійного варіанту вкладення в країні поки не залишилося. А значить 2017 рік буде роком цінової конкуренції. Місто не гумове, отримати новий майданчик під об’єкт швидко не вийде, до того ж їх кількість фізично обмежена. Нам всім доведеться креативити – пропонувати цікаві умови, придумувати маркетингові ходи, які приведуть інвестора саме до нас. Знову ж – у виграші покупець.

ІГОР КУШНІР: ХОРОШИЙ РІК ДЛЯ БУДІВНИЦТВА

 

Ще одна хороша тенденція – якщо на початку 2016 неймовірним попитом користувалися однокімнатні квартири, зараз ця крива знову перемістилася в бік більшого метражу. Стрибок не гігантський – і дивно було б чекати зворотного, ринок інертний. Але він є. Люди купують для життя, а не для здачі і швидкого перепродажу. Всім очевидно, що якщо купувати – то зараз найкращий момент, тому що дешевше не буде. А якщо немає підвищеного попиту на так звані «смарт-квартири» – дешеві і мало придатні для життя – це добре для Києва, в довгостроковій перспективі. Був момент, коли я припускав, що скоро почнуть як колись в Штатах забудовувати цілими кварталами бюджетне низькоякісне житло. Це погана історія, яка погано закінчується – і, на щастя, ця тенденція плавно сходить нанівець.

Складно, довго і з масою застережень, але все ж вдалося нам в цьому році побороти тему пайових внесків. У 2017 платитимемо за новою фіксованою ставкою, і це непоганий початок. Я не маю на цей рахунок занадто великих ілюзій – кардинальних зрушень не відбулося, і є ймовірність, що вартість житла на околицях зросте. Але давайте не будемо занадто критичні – перший крок до прозорості зроблений.

Прозорий і зрозумілий механізм приведе до Києва інвесторів, інвестори принесуть технології, буде з ким конкурувати, а значить і ціну можна буде вибирати. Я вважаю прозорість в цьому питанні величезним досягненням – якщо формула буде працювати так, як написано в документах, ринок зміниться і, через якийсь час і за умови подальшого руху в заданому напрямку, всім стане легше дихати.

Хороші новини для покупців та інвесторів – кількість будівництв росте, а на ціну це істотно не впливає. З досвідом злетів і падінь на ринок нарешті прийшов баланс, навіть здоровий глузд, я б сказав. Покупці зрозуміли, що в ціні на квартири є певна кількість негнучких факторів, нижче яких забудовник не піде, якщо він збирається будинок добудовувати в принципі. Забудовники зрозуміли, що так, як в 2005 вже не буде. Це для всіх добре – встановилися певні правила гри, і конкуренція тепер буде за якість, а не за кількість. Київ від цього тільки виграє.

Зіпсувала картину минулого року чергова гучна будівельна афера, не буду повторювати, всі знають про що мова. Шкода людей, але я ще раз повторюся – перевіряйте. Перевіряйте тричі, радьтеся з юристами, з’ясовуйте історію забудовника. Не давайте їм шансів.

Про нову столичну традицію приходити на будівництва з битами і трясти забудовників, у яких все за законом, теж говорити не буду. В цьому році ми, і багато наших колег, показали їм, що справи з цього не вийде. Сподіваюся, забудемо раз і назавжди.

2017 рік буде кращим – і це не слова з листівки, а об’єктивна реальність. Всі найбільші неприємності вже відбулися. Ми будемо розвиватися – можливо, не так швидко, можливо трохи менш динамічно, але будемо. Будемо обережніше планувати, враховувати більше ризиків і краще перевіряти, але стояти немає ні часу ні можливостей. Так що з Новим роком нас, друзі. Хорошим роком для будівництва!