ІГОР КУШНІР: ІПОТЕКА – НАЙВАЖЛИВІША ПІДТРИМКА БУДІВЕЛЬНОЇ  ГАЛУЗІ

У всьому світі іпотека є підтримкою для будівельної галузі і український ринок нерухомості не має бути винятком. Таку думку висловив Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір, відповідаючи на питання порталу «Где в  Киеве жить хорошо».

ІГОР КУШНІР: ІПОТЕКА - НАЙВАЖЛИВІША ПІДТРИМКА БУДІВЕЛЬНОЇ  ГАЛУЗІ– Які, на ваш погляд, найважливіші зміни відбулися на ринку нерухомості в минулому році?

– «Найважливішою зміною» стала турбулентність, в яку весняний локдаун занурив не тільки ринок нерухомості, а і всю економіку. Не можна не згадати про перманентне реформуванні ДАБІ, боротьбу за захист прав інвесторів і анонсовану доступну іпотеку. Не можу назвати це глобальними змінами, тому що кожен з цих пунктів триває по сьогоднішній день, і до кінця не доведений. Але кожен з них життєво важливий для галузі.

– Як вони вплинули на вашу компанію і як ви відреагували на них?

– Якби реформа ДАБІ нарешті відбулася, і правила гри для будівельних компаній були врегульовані і прозорі, – однозначно вплив був би позитивним. Якби прийняли законопроект про захист прав інвесторів, виграли б усі! Рівень довіри з боку потенційних вкладників повинен вирости, а з ним і кількість продажів у забудовників. Іпотека – найважливіша підтримка для будівельної галузі, в усьому світі на ній тримається ринок нерухомості і Україна не має бути винятком. Тобто, якби ці зміни все ж відбулися, ми б мали суцільний позитив. Але на сьогоднішній день, ми, на жаль, маємо лише наслідки боротьби з коронавірусів. Хоча і він, якщо можна так висловитися, допоміг. «Київміськбуд» був присутній в онлайні задовго до локдауна, але з його настанням ми почали рухатись в цьому напрямку семимильними кроками. Запустили мобільний додаток LiveIn, створили налагоджений шлях ведення потенційного інвестора від рекламного банера на новинному сайті до вибору відповідної квартири і заявки на її придбання. І ця своєрідна «реакція» на кризу допомогла вирулити з настанням осені, коли кількість продажів повернулося на докарантинний рівень.

– Які державні заходи допомогли б розвитку ринку нерухомості в 2021 році?

Думаю, для початку потрібно реалізувати все вищезгадане, що планувалося на минулий рік. Тому що це дійсно дуже важливі ініціативи. Плюс дуже великою підтримкою для розвитку ринку стало б виділення фінансової допомоги або кредитів під державні гарантії забудовникам, які взяли на себе зобов’язання по добудові житлових комплексів інших компаній.

– Яких змін в цінах і умовах інвестування в новобудови варто очікувати в 2021 році?

Ціни будуть рости, тому що збільшується собівартість будівництва. «Київміськбуд» переглянув вартість квадратного метра вже з 1 лютого. З приводу умов інвестування. На сьогоднішній день в компанії існують варіанти покупки на умовах розстрочки, ми надаємо знижки при повній оплаті, також квартиру можна придбати за допомогою банківського кредиту. Тож всі умови для інвестування вже створені. Важливо не забувати, що в цьому питанні ключову роль відіграє не тільки питання «як», а й «кому» – надійних забудовників на ринку не так багато. А саме фактор надійності є запорукою того, що житло буде добудовано і передано інвестору.

– Ваш прогноз на 2021: з якими викликами і трендами зіткнуться забудовники та інвестори?

Все залежить від того, скільки ще буде локдаунів. Тому що кожен раз вони відкидають ринок на кілька кроків назад. Якщо буде лише адаптивний карантин, думаю основними трендами стануть: укрупнення ринку, загальне подорожчання, стабілізація кількості продажів і заглиблення в діджитал. А взагалі, час покаже.