ІГОР КУШНІР: КИЇВМІСЬКБУД ЧИ НЕ ЄДИНИЙ ЗАБУДОВНИК, ЯКИЙ НЕ МАЄ ПРЯМОЇ ПРИВ’ЯЗКИ ДО ДОЛЛАРА

Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір розповів в інтерв’ю порталу address.ua про те, як карантин «хитнув» ринок нерухомості, що відбувається з цінами і попитом на житло, а також про прогнози на пост карантинний період.

Іспит на міцність.

– Ігоре Миколайовичу, як ваша компанія відреагувала на «іспит на міцність»? Чи зупинилося будівництво ваших об’єктів? Чи будуть переноситися вводи в експлуатацію житла, які знаходяться на фінальних стадіях будівництва?

ІГОР КУШНІР: КИЇВМІСЬКБУД ЧИ НЕ ЄДИНИЙ ЗАБУДОВНИК, ЯКИЙ НЕ МАЄ ПРЯМОЇ ПРИВ'ЯЗКИ ДО ДОЛЛАРА

– Я б не ліз поперед батька в пекло, іспит на міцність ще зовсім не пройдений. Зараз не можна сказати, впоралася компанія на відмінно або не впоралася зовсім. Це буде ясно тільки після того, як закінчиться карантин. Але з упевненістю можу запевнити: на сьогоднішній день зроблено все можливе, щоб «Київміськбуд» працював і давав результат. Будівництво об’єктів не зупинено, роботи на будмайданчиках ведуться за графіком, обороти не знижували. Пусковою програмою введення більшості об’єктів в цьому році заплановано на 4 квартал. На сьогоднішній день не бачу передумов до того, щоб в цьому питанні щось кардинально змінилося.

Інтерес покупців.

– Що відбувається з попитом на нерухомість? Чи зменшилася кількість дзвінків і угод? Чи спостерігається відкладений попит на ринку?

– Попит зменшився на 50%, але він живий! І чим довше триває карантин, тим активніше він оживає. Спочатку, коли тільки були оголошені картинні заходи, на ринку спостерігалося певне затишшя. Але пройшла буквально пара днів, люди виспалися, і почали займатися своїм житлом. Потрібно сказати, що ця ситуація в деякій мірі навіть допомогла: сидячи вдома, багато хто зрозумів, що живуть не в тих умовах, як хотілося б. Комусь квартира замала, у когось занадто велика сім’я, хтось просто зрозумів, що саме час вкласти гроші, щоб вони працювали. Причини у всіх різні. Але наслідок один – вони звертаються до відділів продажу, цікавляться нерухомістю, купують.

Офісний або диванний відділ продажу.

– Як в період карантину працюють ваші відділи продажу? Чи проводите ви зустрічі з покупцями, якщо раптом покупець хоче відвідати відділ продажу, подивитися об’єкт і т.д.?

– Відділи продажу працюють. Буквально в перші ж дні карантину ми запровадили онлайн консультації. Сидячи вдома, людина може «зустрітися» з менеджером по відео-зв’язку, поставити всі запитання, і навіть подивитися хід будівництва об’єкта, якщо менеджер в даний момент знаходитися у відповідному відділі продажу. У центральному відділі продажу завжди є кілька чергових менеджерів, які можуть проконсультувати наживо або допомогти з підписанням договору. Якщо людина хоче прийти і поспілкуватися по факту, ми завжди раді. Але з дотриманням карантинних заходів – в масці, на відстані 2 метрів і ті.

Ціни, ціни і ще раз ціни.

– З огляду на збільшення вартості будматеріалів і зростання курсу іноземної валюти, що відбувається з цінами на первинному ринком нерухомості? Чи було у вас підвищення цін? Чи очікується зростання цін по закінченню карантину?

– «Київміськбуд» чи не єдиний забудовник на ринку, який не має прямої прив’язки до долара. Ми українська компанія, і абсолютно всі розрахунки проводяться в національній валюті. Але від комплектуючих будівництва, у вартості яких закладена валютна складова, нікуди не дітися. З ростом курсу долара підвищуються ціни на будматеріали. А вони в свою чергу закладені у вартість квадратного метра. Виходить, хочемо ми цього чи ні, але компанія змушена підвищувати ціну житла, якщо комплектуючі ростуть. На сьогоднішній день я не бачу передумов до зниження ціни на квартири. Як буде далі поки складно сказати. Але дешевше не буде точно.

Прогнози.

– Ігоре Миколайовичу, хочеться почути від Вас прогноз, що буде з ринком нерухомості після закінчення карантину. Як поведе себе ринок, чи буде сплеск продажів?

– Кажуть, найвірогідніший прогноз на майбутнє буває тільки після діагнозу сьогоденню. Більшість людей сидять вдома, багато у відпустках за свій рахунок або взагалі звільнені. Не тільки для населення, але і для більшості компаній, як і економіки в цілому, це період виживання. Як то кажуть, будь готовий до гіршого, але сподівайся на краще. Сподіваюся, за рахунок відкладеного попиту ринку вдасться не просісти у посткарантинний період. Говорити про сильний сплеск не став би, але балансувати ринок буде.