ІГОР КУШНІР: «КИЇВМІСЬКБУД» ГОТОВИЙ ВЗЯТИСЯ ЗА НЕДОБУДОВИ, АЛЕ НЕ В ЗБИТОК КОМПАНІЇ

Влада Києва веде переговори із забудовниками про добудову проблемних об’єктів

 Президент Холдингової компанії «Київміськбуд» Ігор Кушнір підтвердив готовність компанії взятися за об’єкти незавершеного будівництва, але на певних умовах і після висновків юристів про правовий статус таких.

«Там є дуже “цікаві” об’єкти – кілька разів перепродані, побудовані без жодних дозвільних документів, за кількома адресами. Ми беремо участь у процесі переговорів, але чекаємо, поки стане зрозумілий правовий статус недобудов, коли адміністрація і поліція розберуться, хто правий, хто винен», – сказав Ігор Кушнір.

За даними Державної служби статистики, на початку року в Україні налічувалося 14,9 тис. недобудов. З них 6,1 тис. (41,1%) перебували на стадії будівництва, а реалізація 8,8 тис. (58,9%) була припинена. У планах Мінрегіону – добудувати усього 15 об’єктів незавершеного будівництва, і то коштом місцевих бюджетів. У держбюджеті для цього грошей немає.

9 листопада 2015 Кабінет міністрів зареєстрував у парламенті законопроект №343, яким має намір спростити процедури приватизації та державної реєстрації прав на об’єкти незавершеного будівництва. Основна ідея законопроекту – це спрощення порядку реєстрації права власності на недобудовані об’єкти, які продаються під розбір. Наприклад, пропонується переглянути відповідну норму Цивільного кодексу. Автори документа ініціюють дозвіл продажу недобудов «без земельної ділянки на підставі результатів вивчення попиту за рішенням державного органу приватизації». Тобто, якщо зараз можна придбати недобудований об’єкт тільки з правом власності та оренди на ділянку, на якій він розташований, то після прийняття законопроекту можна буде купити тільки будівлю під демонтаж.

Згідно даних Центру моніторингу забудови Києва, на сьогоднішній день в столиці близько півтисячі недобудованих об’єктів, з них 72 – житлові комплекси.Вирішити проблему недобудов, в які інвестори вже вклали свої заощадження, а таких більше 2 тисяч осіб, можна шляхом передачі великим забудовникам, вважають аналітики ринку нерухомості. Однак не кожен забудовник готовий взяти на себе ризики, пов’язані з такими об’єктами. Особливо враховуючи той факт, що, за словами експертів, на даний момент щодо проблемних будівництв порушено 60 кримінальних і 22 цивільні справи.

Шукають забудовники у співпраці з містом і власну вигоду, тому що компанії не можуть працювати собі в збиток, говорить Ігор Кушнір.

«Ми готові зробити все, про що нас будуть просити, але будемо намагатися, щоб і наше підприємство не програло. І якщо ми щось місту робимо, то повинні отримати натомість – інфраструктуру, мережі, земельні ділянки», – підкреслив він.

Своє бачення вирішення проблеми озвучили і в Конфедерації будівельників України. Наприклад, передавати такі об’єкти у власність територіальних громад, потім на конкурсній основі визначати забудовника, який добудує об’єкт з дотриманням прав інвесторів. Прибуток забудовнику пропонують отримати від реалізації непроданих житлових площ і комерційних приміщень.