ІГОР КУШНІР: НА 1 УКРАЇНЦЯ ЩОРІЧНО ПРИПАДАЄ ЛИШЕ ЧВЕРТЬ КВ. М НОВОГО ЖИТЛА

Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір у блозі для «НВ.Бізнес» про фактори, які повинні втілиться в життя, щоб забудовникам було для кого будувати, а українцям – за що купувати.

Скільки б «експерти» не кричали в фейсбуках про те, що Київ не гумовий, що окремі райони стають схожі на Шанхай і чого там ще не напишуть, проста арифметика говорить про зворотне. 

ІГОР КУШНІР: НА 1 УКРАЇНЦЯ ЩОРІЧНО ПРИПАДАЄ ЛИШЕ ЧВЕРТЬ КВ. М НОВОГО ЖИТЛАНа сьогодні на одного українця припадає трохи більше 20 квадратних метрів житла. Це офіційна статистика. Тоді як аналогічні цифри в інших країнах куди вище. У сусідній Польщі на одного жителя припадає 25 кв. м, в Німеччині — 39 кв. м, у США — 70 кв.м. 

Як бачимо, рости є куди. Але якщо подивитися на темпи будівництва, які, здавалося б, досить високі, статистика знову мінусова. У Києві щорічно будується близько 1 млн кв. м житла, по Україні в цілому середній показник становить 10 млн. Не дивлячись на велику цифру, сумарно з 2000 року в країні побудовано всього 2% від усього житлового фонду. При існуючих темпах будівництва і введення в експлуатацію на 1 українця припадає лише 0,25 квадратних метрів житла на рік. І це катастрофічно мало.

Ще одним важливим фактором є купівельна спроможність населення. Адже якщо купувати нікому, то для чого тоді будувати. Два фактори, які, на мою думку, повинні втілиться в життя, щоб забудовникам було для кого будувати, а українцям — за що купувати.

1. Зарплати однієї людини має вистачати на купівлю 1 кв. метра. Тоді кожна сім’я з двох працездатних людей без проблем зможе купити житло на виплат. На жаль, на сьогодні це показник далекий від бажаного: середня вартість квадратного метра становить 22 тис. грн, а середня зарплата по Києву — 15 тис. грн.

2. Стимулювання галузі з боку держави. Програми доступного житла — відмінний варіант. Людина може купити квартиру відразу і на хороших умовах. Забудовник зі свого боку забезпечений роботою, а значить бюджети різних рівнів теж не залишаться порожніми. Сюди ж доступна іпотека, яка може стати каталізатором ринку.

Поки що, на жаль, ні першого, ні другого, за фактом немає. А значить, забудовники змушені виживати самостійно, придумуючи і втілюючи в життя варіанти, вигідні і для будівництва, і для покупки цих метрів людиною. Київміськбуд, наприклад, співпрацює з двома банками — державним Укргазбанком і Кристалбанком, щоб умови покупки нерухомості були максимально варіабельні під будь-якого покупця. Можна оформити довгу іпотеку або ж на короткий термін під низький відсоток. Є можливість взяти безпроцентну розстрочку від забудовника, або ж купити за повну вартість та отримати знижку до -20%. 

Варіантів багато, була б потреба. А вона, з огляду на статистичні дані, наведені на початку цього блогу, все-таки є.