ІГОР КУШНІР: НА РИНКУ НЕМАЄ ПІДСТАВ ДЛЯ НАДУВАННЯ “МИЛЬНОЇ БУЛЬБАШКИ”

Голова правління – президент «Київміськбуду» відповів на питання видання «Бізнес» щодо загроз на ринку нерухомості та підтримання попиту

Чи варто очікувати росту ринку і які будуть темпи порівняно із 2017 р.?

Особливо активного росту ринку надійної нерухомості очікувати не варто, темпи залишаться на стабільному рівні. Будувати занадто швидко немає потреби, пропозицію формує попит. Ймовірно, розпочнеться тенденція до зникнення з ринку маленьких компаній-забудовників: хтось просто не втримається в існуючих умовах, інші будуть намагатися продати залишки і піти. Надійні забудовники будуть і надалі втримувати як позиції, так і темпи робіт. Столиця потребує нових квадратних метрів – на одного мешканця припадає лише 22 кв. м житла. В цей же час, у провідних країнах Європи цей показник вищий мінімум у 2 рази. Тож у затребуваності житла сумнівів немає.   

ІГОР КУШНІР: НА РИНКУ НЕМАЄ ПІДСТАВ ДЛЯ НАДУВАННЯ "МИЛЬНОЇ БУЛЬБАШКИ" 

Як буде змінюватися динаміка цін на квадратний метр? Чи варто очікувати подорожчання кв. м житла у 2018 р?

Ціни на квадратний метр найбільше будуть залежати від курсу долара. Вже неоднарозово казав, але повторюся: 60% вартості квадратного метра формують матеріали, які закуповуються саме у валюті. В результаті забудовник отримує накладну від постачальників уже з іншими сумами, відповідно, повинен піднімати ціну квадратного метра для кінцевого споживача.

Яким буде споживацький попит у 2018 р. і чим він буде підтриманий?

Думаю, у надійних забудовників проблем із попитом не буде. Підтриманий він, в першу чергу, необхідністю людини мати власне житло і жити у пристойних умовах. Звичайно, не можна відкидати також фактор програм лояльності, знижок та маркетингових пропозицій від компаній. Проте це працює лише у тому випадку, коли у людини є потреба у квадратних метрах і можливість їх придбати. Що показово: у більшості киян є і те, і інше. Проблема в тому, що велика кількість тих, хто сьогодні має змогу придбати квартиру, почали відкладати кошти ще з 90 років, коли ні декларацій, ні будь-якого регулятора доходів по факту не існувало. А сьогодні будь-який банк у людини спитає про походження цих грошей. От і виходить, що активи, які могли б працювати на економіку, припадають пилом під матрацами.

Чи є загроза «надуванню мильної бульбашки» на ринку житлової нерухомості в Києві?

У Києві немає. І підстав для цього немає. Якщо експерти наперебій «надувають мильні бульбашки», то це комусь потрібно. У нормальних великих забудовників попит на нерухомість стабільний. На прикладі «Київміськбуду» можу сказати, що лише на цей рік ми запланували розпочати будівництво 7 нових об’єктів. Повірте, забудовник із 62-річним досвідом не робив би таких кроків, якби розумів, що потім не зможе це все реалізувати. 

Які ризики і загрози сьогодні стоять перед забудовниками?

Перше: певні верстви суспільства мають мінливі настрої та легко піддаються протестним закликам. В результаті забудовник має купу молодиків під парканом абсолютно законного будівництва.  Поки суспільство буде вірити у справжність таких мітингів, ситуація не зміниться. Звернуть увагу, у Києві на такі заходи приходять одні й ті ж люди. Чи може людина, що має офіційну роботу, щоденно ходити під паркани різних будмайданчиків? Відразу стає зрозуміло, хто з чого живе.

Друге: оподаткування. У будівництві ця тема взагалі над болюча. Проте справа ще й у тому, що існуючі сьогодні умови відлякують потенційних закордонних інвесторів. Їх кошти могли б працювати на економіку України, натомість держава продовжує вижимати останні кошти зі своїх.

Третє: держава має створювати умови для зростання економіки. Ми маємо міцний потенціал та великі можливості, проте не використовуємо ні те, ні інше. Будівельна галузь у всьому світі є рушійною силою для економічного стрибка. Думаю, це потрібно використовувати.