ІГОР КУШНІР: ПОДАТКОВІ НОВОВВЕДЕННЯ МОЖУТЬ МАТИ НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ ДЛЯ РИНКУ НЕРУХОМОСТІ

Пропоновані до внесення в Податковий кодекс України нововведення можуть мати негативні наслідки для будівельної галузі і ринку нерухомості. Таку думку висловив Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір.

ІГОР КУШНІР: ПОДАТКОВІ НОВОВВЕДЕННЯ МОЖУТЬ МАТИ НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ ДЛЯ РИНКУ НЕРУХОМОСТІУ разі прийняття запропонованих норм, умови оподаткування зміняться практично для всіх сфер – від промисловості і енергетики до сільського господарства і зв’язку.

«Законопроект запроваджує кілька норм, які можуть дати зворотний ефект. Наприклад, пропонується дозволити фіскальним органам стягувати деякі види податкових боргів без звернення до суду. Одна з норм веде до повернення до темних часів обмеження права платників податків на перенесення збитків минулих років – до зменшення фінансового результату до оподаткування можна буде віднести лише 50% збитків минулих років. За словами експертів, з огляду на економічну кризу і вибірковість застосування, цю норму взагалі потрібно перевіряти на відповідність принципу недопущення податкової дискримінації відповідно до пп. 4.1.2 Податкового кодексу України. Плюс збільшення штрафів за порушення термінів реєстрації податкових накладних теж стане додатковим навантаженням, враховуючи, що всі ці зміни відбуваються в середині бюджетного року», – пояснив Ігор Кушнір.

За його словами, нововведення не обійдуть стороною і будівельну галузь. Президент «Київміськбуду» роз’яснив, що зміни торкнуться і первинного, і вторинного ринку нерухомості. А також позначаться на інвесторах.

«Ситуацію потрібно розглядати в кількох площинах: з боку забудовників, з боку юросіб, які продають житло на вторинному ринку, і з боку звичайних українців.

Почнемо ріелторів. Згідно з новим законопроектом, купуючи нерухомість у забудовника, фірма повинна буде заплатити 20% ПДВ. Це означає, що якщо вона куплена за 2 мільйони, то продавати її будуть, як мінімум, за 2,4 млн. Продавати в нуль – ніхто не буде. Як і купувати втридорога. Звідси перші два висновки: ПДВ на «другу поставку» знищить роботу ріелторів, і значно скоротить кількість угод. Іншими словами, купувати ніхто не буде. Крім того, в цій частині Європейська Бізнес Асоціація відзначає порушення деяких пунктів базової Директиви ЄС 2006/112 від 28 листопада 2006 року про спільну систему податку на додану вартість та, відповідно, євроінтеграційних зобов’язань України.

Тепер дивимося з позиції звичайної людини, яка вкладає свої кровно-зароблені (з яких вже заплачено податки!) в будівництво. На сьогоднішній день, якщо людина продає кілька квартир за рік, то з кожного продажу вона сплачує 5% податку на доходи фізосіб і 1,5% військового збору. Пропоновані урядом правила збільшують ці цифри в рази. Так з другого і кожного наступного продажу податок на доходи фізосіб складе 18%, плюс 1,5% військового збору. Разом ми маємо ті ж 20% зверху. Експерти відзначають, що це нововведення суперечить нормам, передбаченим в президентському проекті про нульове декларування. Трагічність цієї ситуації полягає ще й в тому, що приблизно 30% угод на первинному ринку – це інвестування з метою подальшого перепродажу. Якщо вони зникнуть, у забудовника відпаде значна частина грошей.

З позиції будівельних компаній ситуація вигладить так. Забудовник в процесі будівництва житла створює готовий продукт, який має свою собівартість. Її складова містить суму не оподатковуваних ПДВ операцій, зарплату персоналу, податків, рентних платежів, відсотків за кредитами, державних зборів і оподатковуваних ПДВ операцій. За останніми забудовники часто мають податковий кредит від підрядників і постачальників, відповідно – до відшкодування.
Але, за умовами діючого Податкового кодексу, такий забудовник повинен зарахувати умовні зобов’язання по ПДВ, рівні отриманому податковому кредиту. Тобто, скасування пільгового оподаткування спровокує зростання ціни в тій частині собівартості, яка складається з не оподатковуваних операцій забудовника на 20% ПДВ.

Зазвичай я завжди позитивно ставлюся до всіляких нововведень, які покликані поліпшити економічну ситуацію в країні. Але в цьому випадку ситуація кардинально-протилежна. Бажаючи наповнити бюджет новими надходженнями у вигляді податків, уряд отримає зворотний результат – колапс на ринку нерухомості. Забудовники залишаться без значної частини грошей на подальше будівництво. Люди ж просто не зможуть собі дозволити купити житло. І далі ця ситуація спровокує сніжний ком. Нагадаю між іншим, що будівельна галузь формує більш 2% ВВП і є одним з найпотужніших драйверів економіки. Чи правильно буде рубати гілку, на якій росте значна частина плодів – питання риторичне», – резюмував Ігор Кушнір.