ІГОР КУШНІР: НАС ЗАЛИШИЛИ ОДИН НА ОДИН ІЗ ПРОБЛЕМОЮ КИНУТИХ ЖК «УКРБУД»

Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір в інтерв’ю виданню «Обозреватель» розповів, що відбувається з передачею об’єктів корпорації «Укрбуд», з якими складнощами зіткнулася компанія в цьому питанні і що заважає приймати ЖК в запланованому темпі.

– Скільки житлових комплексів «Укрбуду» на сьогодні прийняв «Київміськбуд»?

ІГОР КУШНІР: НАС ЗАЛИШИЛИ ОДИН НА ОДИН ІЗ ПРОБЛЕМОЮ КИНУТИХ ЖК «УКРБУД»

– На сьогодні ми повністю взяли 5 з 23 об’єктів. Це ЖК «Гармонія», «Сонячна Рів’єра», «Новомостицький», «Харківський» і «Пектораль». І зараз практично закінчена підготовка документів по ще одному ЖК – «Кирилівський Гай». Але по значній частині об’єктів ми вперлися в нерозуміння масштабу проблеми бізнесменами – власниками землі і чиновниками різного рівня.

Найяскравіший приклад – Міністерство оборони України. Чотири великих комплекси будується на їх землях, і структури Міноборони там замовники. Все, що потрібно від них зараз – перепідписати договори, щоб «Київміськбуд» офіційно міг почати роботи на комплексах.

Ми не просимо ні грошей, ні якихось преференцій – просто підпишіть договори на тих же умовах, що і були. Проведено кілька зустрічей, в тому числі на них були і ініціативні групи інвесторів, відправлені вже десятки листів. Але в результаті питання починає тонути в бюрократії, і ніхто нікуди не поспішає. Ми отримали відповідь тільки по одному з ЖК, і він зовсім не про те, про що нас запевняли на зустрічах із заступником міністра.

– Про який комплексі мова?

– Це ЖК «Чарівне місто» – величезний об’єкт на метро «Червоний хутір». Ми поставили  запитання по чотирьох об’єктах, але у відповіді йдеться тільки про нього. Міноборони хоче збільшити відсоток житлової площі, яку отримує як замовник. У листі МОУ йдеться про збільшення частки. Цифри не вказані, але в спілкуванні звучали і 8%, і навіть 10% (зараз шість. – Авт.). І це відразу ставить під сумнів фінансову можливість завершення об’єкта. Щоб було зрозуміліше. Загальна площа квартир усіх черг – 204 626,34 кв. м. Квартир – 3 642. Середня площа однієї – 56 кв. м. 6% – це 12 277 кв. м. або приблизно 219 квартир.

Кожне збільшення на 2% при середній вартості 19 000 грн / кв. м. – це близько 80 мільйонів гривень відібрати у інвесторів! Що критично, коли кожна гривня на рахунку.

Будівництво стоїть рік, прийняти його і почати будувати ми не можемо. Тисячі інвесторів, військовослужбовців, ветеранів АТО, які там повинні отримати квартири – всіма забуті. Вони приходять за відповідями до мене, але у мене відповідей немає! Є тільки ось цей лист від Міноборони, де вони вимагають більше квартир, і який дуже яскраво показує, наскільки чиновників «хвилюють» проблеми людей.

Зараз змінився міністр, ми продублювали всі проблемні питання йому. Сподіваємося, що формалізм буде відкинутий і питання буде вирішене максимально швидко, без зайвої бюрократії. Але з кожним днем ​​надії тануть.

– З якими ще комплексами Міноборони не вирішене питання?

– Це «Art House» на Трутенка, «Urban Park» на Магнітогорській, «Оберіг-2» на Бориспільській. Причому на останніх двох ми вже повністю оцінили обсяги будівельних робіт, завели робочих, готові були почати, але вперлися в нескінченне очікування. Я буду змушений виводити звідти будбригади, ми не можемо розгорнути повністю процеси без законних підстав. Якщо Міноборони здатне, то може будувати самостійно, ми на цю почесну місію не напрошувалися!

– Але президент Зеленський публічно назвав саме «Київміськбуд», обіцяв підтримку. Чи підключається Офіс президента до вирішення проблем інвесторів «Укрбуду»?

– Ми розуміємо, чому вибір припав на «Київміськбуд», сьогодні більш надійної компанії просто немає. І за таку оцінку вдячні. Але зараз нас залишають один на один з проблемами, і ми не відчуваємо обіцяного сприяння.

– У чому воно повинно полягати?

– Ми звели загальний баланс по всім ЖК «Укрбуд». Там три підписи – мій, керівника «Укрбуд Девелопмент» і Фонду фінансування будівництва, через який продавалися квартири. Ці цифри я передав ініціативним групам інвесторів – все максимально прозоро. Але картина там невтішна.

Наше завдання як компанії – приносити прибуток і дивіденди київській громаді, якій «Київміськбуд» належить. Але в цих цифрах навіть досить оптимістичний варіант – це нуль! А прибуток – тільки при дуже оптимістичному. Де ми повинні взяти гроші на добудову? Вийняти з об’єктів «Київміськбуду»?! Цього не буде! Будівництво по нашим об’єктам йде чітко, в плановому режимі.

Ми звернулися до Державної іпотечної установи, у них є можливість викупити великий обсяг квартир. А нам потрібна велика сума саме на моменті, щоб запустити одночасно безпрецедентну кількість будівництв – їх 23! Потім там почнуться продажі, і ситуація, я сподіваюся, вирівняється.

Всі проблемні питання ми виклали і відправили в Офіс президента. Але заступник, якому це доручено, теж відписується нам формально – переслали туди-то пропрацювати в рамках компетенції.

Ми ж не вимагаємо нічого неможливого! Дайте доручення сприяти, чиновники розуміють тільки чіткі команди! Адже квартири чекають більше 13 тис. сімей, це близько 40 тисяч людей!

Нам не треба нічого надприродного або протизаконного. Просто просимо оперативності і здорового глузду. Можна доручити Міноборони оперативно опрацювати питання? Можна! Можна в ДІУ прискорити формальні процедури? Можна! Може Київрада звільнити укрбудівські будівництва від зайвого навантаження у вигляді пайового внеску, який і так уже скасований з наступного року? Може! Може ДАБІ без штучних зачіпок ввести будинки в експлуатацію? Цілком! І так далі.

– Але ж можна поки приймати інші ЖК, крім міноборонівських і тих, де ще виникли проблеми.

– По ним теж йде робота, зараз майже по всім вже закінчені звірки вільних і проданих площ, відправлені на перевірку замовникам будівництва. Деякі з них, до речі, теж вирішили половити рибку в каламутній воді – виторгувати собі додаткові преференції. Цього не буде! Ми переукладатимемо договори тільки на старих умовах або будуйте самі!

Ключовий момент – «Київміськбуд» погодився брати ВСІ об’єкти, а не окремі. Інакше фінансовий сенс цього проекту зникає повністю. Адже частина об’єктів жорстко мінусова і добудувати весь обсяг можна тільки якщо будуть передані всі об’єкти, в яких є ще що продавати.

Ми готові допомогти, ми без вагань погодилися добудовувати, коли виникла проблемна ситуація. Але без підтримки держави ці будівництва перетворяться в заморожені на десятки років.