ІГОР КУШНІР: НАШІ КРАНИ КРУТЯТЬСЯ, БУДИНКИ РОСТУТЬ

Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір взяв участь в опитуванні, організованому компанією ЛУН, щодо впливу карантину на забудовників і ринок нерухомості в цілому.

Яка у вас ситуація у зв’язку з карантином? Як будівництво, як продажі?

На даний момент ситуація штатна, все в робочому режимі. Мінімізували кількість офісних співробітників, забезпечили всім необхідних тих, хто залишився.

ІГОР КУШНІР: НАШІ КРАНИ КРУТЯТЬСЯ, БУДИНКИ РОСТУТЬ

На будмайданчиках все без змін: крани крутяться, будинки ростуть. На сьогоднішній день будівництво всіх без винятку комплексів йде наміченим темпом, за графіком.

З приводу продажів. Перші дні карантину було мовчання! Було схоже на певне вичікування, люди не розуміли, що відбувається і залягли на дно. На сьогодні покращилася ситуація з дзвінками. Люди втомилися відпочивати і почали займатися своїм розквартируванням. На руку зіграв і запуск Київміськбудом онлайн консультацій. Після цього збільшилася кількість дзвінків. Кожна людина може дізнатися всю необхідну інформацію, не виходячи з дому. Менеджери консультують по відео-зв’язку, і повинен сказати, таке нововведення користується великою популярністю.

Як карантин вплине на ваш бізнес в найближчі 3-6 місяців?

Залежить від того, на скільки ще він затягнеться. Станом на зараз компанія має грошовий запас, щоб будувати все заплановане. Якщо з травня карантин знімуть і продажі не просядуть, можна вважати, що пройшли його більш-менш нормально.

Якщо ситуація буде затягуватися на невизначений термін, прогнозувати складно. Ми робимо все від нас залежне, щоб виконати свої зобов’язання перед інвесторами в повній мірі.

Як карантин вплине на ринок новобудов в цілому?

Як то кажуть, якщо Європа чхає, то в Україні епідемія. А якщо пандемія в усьому світі, то складно прогнозувати, як наша держава буде з цього вибиратися. Карантин відкине країну приблизно на рік назад, і саме стільки нам доведеться виходити на докарантинний рівень. Ринок нерухомості не можна відривати від економічної ситуації в цілому: якщо у людей є за що купувати, будівельникам є за що будувати.

Сьогодні кожен забудовник повинен зробити все можливе, щоб залишитися на плаву. «Київміськбуд» працює на ринку 65 років і має певну подушку безпеки. Сподіваюся, що ми пройдемо «зону турбулентності» з мінімальною тряскою.

Що може або повинна зробити держава в даній ситуації? Ваші рекомендації.

Для населення: забезпечити карантинні заходи і наявність засобів індивідуального захисту, захистити групи ризику в особі літніх, малозабезпечених та багатодітних сімей, допомогти вижити людям похилого віку і реально підтримати медиків.

Це все впирається в відповідальність і фінансову підтримку держави. Я сподіваюся, органи державного управління зроблять правильні кроки в сторону українців найближчим часом.

Для бізнесу: податкові канікули, звільнення від перевірок і штрафів, впровадження кредитування під низький відсоток. А також впровадження програми низьких відсотків по іпотечних кредитах для розкручування будівельної галузі і всього іншого.

Але, на мою думку, бізнес сьогодні не повинен сидіти склавши руки і просто чекати допомоги від держави. Потрібно брати відповідальність в свої руки, проводити посильну оптимізацію, і намагатися вижити.

Що ще хотілося б сказати?

Сьогодні потрібно зібратися і не панікувати. Тверезо переглянути плани на рік, внести корективи у пускові програми. Не гнатися за журавлем в небі, але і не опускати руки. Рано чи пізно карантин закінчиться, життя повернеться у звичне русло. І все буде добре!