Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір в інтерв’ю «Mind» про добудову ЖК після «Укрбуду», готовності взяти в роботу інші проблемні об’єкти і про відповідальність перед покупцями квартир.
– Які об’єкти «Укрбуду» взяли в експлуатацію?
– «Сонячна Рів’єра», «Новомостицький» і частину ЖК «Пектораль». Два з перерахованих вище вже навіть отримали поштову адресу, фактично люди можуть заходити на ремонти. На ще два – «Гармонію» і «Харківський» – документи вже подані в ДАБК, очікуємо позитивного рішення найближчим часом.
Ми не відразу подали документи за всіма готовими об’єктами. По-перше, потрібно було належним чином оформити зміни, які виникли в процесі будівництва і про які «забув» попередній забудовник. По-друге, по деяких об’єктах «Укрбуду» були заборгованості перед генпідрядниками, проектантами, технаглядом тощо. Ніхто з них не хотів підписувати документи, тому що чекали, поки «Укрбуд» з ними розрахується. Як тільки ми змогли вирішити ці питання, так відразу ж підготували документи і направили їх у ДАБІ.
– ДАБІ зараз працює?
– Зараз період реформації ДАБІ і це, звичайно, відчувається. По деяких об’єктах ми документи направляли чотири рази – і нам відмовляли з якихось формальних причин. Наприклад, немає якогось підпису на якомусь документі. Так його там і не повинно бути. Ми ж не вперше здаємо. Але крок за кроком нам вдається переконати чиновників, що мова йде про інвесторів, які й так вже натерпілися.
– Скільки ви зараз ведете проектів, з урахуванням об’єктів «Укрбуду»?
– На баланс холдингу ми взяли 12 об’єктів «Укрбуду»: «Пектораль», «Новомостицький», «Сонячна Рів’єра», «Харківський», «Гармонія», «Кирилівський гай», «Академ Парк», «Гвардійський», Freedом, Lake house, Twin house і Urban park. За всіма ним йдуть або починаються роботи. І ще ведемо будівництво 20 наших житлових комплексів.
– Скільки введено цьогоріч?
– Якщо не брати до уваги об’єктів «Укрбуду», то три ЖК: «Освіти», «Коломийський» і «Новопечерський вежа». До кінця року плануємо здати «Каховську», «Медовий», «Італійський квартал» і «Манхеттен». У цілому 250 000 кв. м, плюс п’ять об’єктів «Укрбуду».
– А що з іншими ЖК «Укрбуду», ще триває аудит?
– Це вже не аудит, а рішення проблем, якими оповитий кожен об’єкт «Укрбуду». Десятки судів, арешти, борги, конфлікти між компаніями, які все це вели раніше. За кожен підпис ми просто воюємо.
Особливо складно працювати з «Житло-Капітал». Це компанія, яка управляє фондами фінансування будівництва (ФФБ) по всіх об’єктах «Укрбуду». Що таке «Укрбуд»? Це тільки ім’я, держкорпорація-пустишка, під егідою якої працювало безліч компаній.
Гроші люди несли не в «Укрбуд», гроші вони віддавали «Житло-Капітал». А куди вони поділися звідти – тепер директору Єгору Смілому це питання ставить ДБР.
Згідно із законом, із ФФБ конкретного об’єкта можна фінансувати тільки його будівництво. Якби так відбувалося, то і проблем би не виникло. Але на практиці гроші перекидалися, виводилися на інші підконтрольні компанії або на «фізиків». Так і утворився той дефіцит на добудову в 2,1 млрд грн, про який я вже кілька разів говорив.
Але найцікавіше, що навіть зараз, коли нам доручено прийняти весь пакет недобудов «Укрбуду», включаючи і мінусові об’єкти, «Житло-Капітал» зі Смілим на чолі не підписують договори, за якими доплати інвесторів повинні піти на будівництво. Без цих грошей і так проблемним об’єктам доведеться важко. З’являються якісь дивні пропозиції з новими забудовниками, сумнівними схемами – все це не на користь постраждалим інвесторам. Вони і так борються за кожен підпис і виконання владою своїх обіцянок.
– Нещодавно оголосили, що ЖК «Кристал Хаус» і ЖК «Паркова Долина» буде добудовувати «Буд Сіті Кепітал». Щоправда, тепер це його право оспорюється в суді. Скільки в підсумку добудовує холдинг?
– «Київміськбуд» готовий приймати всі об’єкти «Укрбуду» і допомогти в питаннях добудови. Але передавання має відбуватися в рамках закону, а це цілий пакет документів. Потрібно і згода землекористувача – замовника будівництва, і ФФБ «Житло-Капітал», щоб кошти інвесторів не пішли кудись, як це сталося раніше, а були спрямовані саме в будівництво.
Щодо згаданих житлових комплексів, то ФФБ і замовники вирішили добудовувати самостійно. Це їх вибір – і їм відповідати перед тисячами інвесторів, частина яких, до речі, не згодні з таким вибором, але їх ніхто не запитав.
І процедури переходу від старого забудовника юридично не було дотримано, тому він тепер і судиться з ними. Всі ці спроби урвати ще хоч шматочок на потопаючому кораблі мені незрозумілі, вони можуть погано закінчитися для інвесторів, які й без того чекають своє житло роками.
– Коли плануєте взяти всі об’єкти корпорації «Укрбуд»?
– До кінця року точно. Думаю, що раніше, до середини осені. Потрібно розуміти, що «Київміськбуд» – це вже налагоджений механізм, і щоб почати добудову об’єктів корпорації, потрібно взяти їх на баланс і почати продажі. Витрачати гроші холдингу на об’єкти «Укрбуду» я не можу, але ми очікуємо відновлення продажів на їх об’єктах. А при отриманні прибутку на плюсових об’єктах фінансування піде і на ті, у яких зараз у балансі «мінус».
Коронакриза не оминула і будівельників: був місяць, коли продажі впали на 70%. Тішить, що зараз ситуація практично вирівнялася.
– За рахунок яких грошей ведуться роботи?
– Під кожен майданчик у нас сформовані фінансові резерви, рівні кошторисній вартості будівництва. Тому «Київміськбуд» закінчить свої об’єкти в будь-якому випадку, за будь-якої ринкової ситуації, що ми неодноразово доводили за десятиліття існування компанії. Немає жодного об’єкта, який би холдинг не завершив.
– Ви говорили про брак 2,1 млрд грн, необхідних для добудови об’єктів «Укрбуду»…
– Так, цих коштів нам, як і раніше, не вистачає. Ми з фахівцями ДІУ розробили алгоритм дій, відповідно до якого вони можуть викупити у нас квартири на 2 млрд грн. Цих грошей вистачить на добудову всіх об’єктів. Підписали відповідний Меморандум, підготували відповідні питання.
Тому нехай інвестори не переживають, питання з фінансуванням з часом вирішаться. Але з ДІУ активно ми працюватимемо вже після прийняття всіх об’єктів «Укрбуду» на баланс нашого холдингу, щоб точно розуміти загальну картину.
– Як складаються взаємини з інвесторами? Вони дуже організовані, є профільні групи в месенджерах, регулярно проводять мітинги, звертаються в різні інстанції…
– Це правда. Ми з ними перебуваємо в конструктивному діалозі. Вони сформували основну ініціативну групу з восьми осіб, з якими ми активно обмінюємося інформацією. Є групи і в кожному ЖК. Вони вникають у всі дрібниці, нюанси, допомагають нам з оформленням якихось документів тощо. Саме інвестори змусили кілька відомств виконувати свої обіцянки і допомагати переданню і добудовуванню об’єктів «Укрбуду».
– Як з усією цією історією працював «Укрбуд»? Зрозуміло, що частина проблем з’явилася тільки зараз, і все ж…
– Ось зараз правоохоронні органи і з’ясовують, як «Укрбуд», а вірніше – компанії, які в нього входили, працювали «на межі». «Київміськбуд» – комунальне підприємство, ми працюємо тільки в рамках законодавчого поля, тому багато зусиль спрямовується на вирішення всіх цих проблем.
Зроблено дуже багато. Наприклад, вже налагодили співпрацю з Міністерством оборони, на землях якого повинні будується три великих комплекси. Підписано основний договір по ЖК Urban Park і ЖК «Оберіг-2». Узгоджуються з міністерством умови угоди по ЖК «Чарівне місто», опрацьовується механізм прийняття ЖК Art House – там частину землі віддали іншому забудовнику, і Міноборони потрібно заново все оформляти.
– Якби у вас був ще раз вибір: взяти об’єкти «Укрбуду» або відмовитися, що б ви зробили?
– «Укрбуд» перед переданням об’єктів показав висновки аудиту, де було сказано про прибуток в 4 млрд грн за шість років. Але коли ми туди занурилися з головою, то виявили безліч різних проблем і в підсумку бачимо мінус 2 млрд грн. Взяти об’єкти, вирівняти цей баланс, забезпечити їх завершення та введення в експлуатацію – все це вимагає дуже багато зусиль. І все ж, а хто, якщо не «Київміськбуд»? Більше в Україні немає компанії, яка може потягнути добудову всіх житлових комплексів. Можна, звичайно, було вибрати прибуткові об’єкти. Але що б тоді робили інвестори інших житлових комплексів?
– А чому будинки Анатолія Войцеховського не взяли?
– Войцеховський будував відверто з порушенням всіх можливих норм: на дитячих майданчиках, без дозволів, без ліцензій. Ці проекти малоймовірно перевести в легальну площину.
– Зараз є проблеми і у «Аркади». Якщо запропонують, то ви візьмете їх об’єкт на добудову?
– Банк «Аркада» свого часу був асоційованим членом холдингу «Київміськбуд». У них багатий досвід роботи на будівельному ринку. Думаю, вони впораються із ситуацією, що виникла, і зможуть довести розпочаті проекти до логічного завершення.
– Яким критеріям, з вашої точки зору, повинна відповідати надійна будівельна компанія?
– В українських реаліях дуже складно визначити надійну компанію. «Київміськбуд» – це комунальне підприємство і, якщо щось трапиться, то місто в будь-якому випадку підставить своє плече, і компанія вистоїть. У сусідніх країнах, наприклад Литві, є чітке правило: будинки будуються або за свої гроші, або із залученням страхових компаній.
– Останнім часом все частіше говорять про страхові компанії. Про них же згадував профільний міністр Олексій Чернишов, коли давав інтерв’ю Mind.
– Це дуже цікава практика, але, на жаль, здорожує будівництво на 10%.
– Які джерела фінансування ви використовуєте для будівництва?
– Гроші з ринку. На кожен об’єкт у нас ведеться накопичувальна відомість, тому кошти не перетинаються. Це робиться для уникнення пірамідальної схеми фінансування, коли за рахунок продажів в об’єкті А будуються квартири в об’єктах Б і В. Плюс є накопичувальний резервний фонд холдингу, де акумульована прибуток за кілька років. До нього ми звертаємося, коли грошей, виручених за рахунок продажів, не вистачає на будівництво об’єктів. Іноді залучаємо кредитні гроші.
– Ви землю купуєте чи орендуєте?
– По-різному. Був момент, коли землю нам не виділяли, і ми всі свої гуртожитки реконструювали в будинки. Тому що нам треба було працювати, а не було на чому. Потім ми почали роботу з власниками земельних ділянок.
Купувати наділи ми не можемо, але розраховуємося за них квартирами в розмірі 8–10%, залежно від об’єкта.
Якщо подивитися в структурі земельного портфеля, то 90% – це робота зі вторинним ринком землі, а 10% – з первинним.
– На скільки зриваєте терміни введення в експлуатацію?
– Максимум на півроку-рік. Але це об’єктивні причини. Як наприклад, складна геологія по ЖК Miraх. Намагаємося це пояснювати нашим інвесторам, вони ставляться з розумінням.
– Ви плануєте ще починати якісь об’єкти?
– Так, заділ на найближчий час сформований з достатньої кількості житлових комплексів. У планах – будівництво по вулицях Курнатовського, Милославській, Липковській, Василенка, Кричевського, Жмеринській, Електриків; друга черга «Італійського кварталу» та «Медовий-3». Три з них, загальною площею 135 000 кв. м, перейдуть в активну фазу вже протягом декількох місяців.
Решта на більш ранній стадії реалізації, загальною площею близько 1,5 млн кв. м, плюс об’єкти «Укрбуду» – ще 1 млн кв. м.