ІГОР КУШНІР: ПОТРІБНО ЗРОБИТИ ВСЕ МОЖЛИВЕ, ЩОБ ПІСЛЯ КАРАНТИНУ «ЗАРОБІТЧАНИ» ЗАЛИШИЛИСЬ В УКРАЇНІ 

Держава повинна зробити все можливе, щоб трудові мігранти, які повернулися в Україну на період пандемії коронавірусу, залишилися в Україні і після закінчення карантину. Таку думку у своїй колонці для видання КиевВласть висловив Голова правленія – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір.

«Останні кілька днів наповнені інформацією про повернення в Україну трудових мігрантів. Напевно, немає в Україні області, в яку б за останній місяць не приїхав хоч один «заробітчанин». За офіційними даними, кількість таких, що повернулися, становить сотні тисяч людей. Але фактично, думаю, більше.

Рано чи пізно епідемія закінчиться. Коронавірус піде або залишиться, але вже як знайома хвороба, карантин скасують, люди повернуться в офіси, країна заживе в колишньому ритмі. І ці люди, які були змушені їхати за кордон у пошуках кращого життя, залишаться один на один з питанням: залишатися на батьківщині або знову їхати. На мою думку, потрібно зробити все можливе, докласти максимум зусиль для того, щоб чаша вагів переважила в бік України. Тому що вони – це мізки і руки держави, дуже необхідні країні. Особливо в умовах пост карантинного часу, коли відбудовувати економіку доведеться з подвійним запалом.

У грудні 2019 року, ще до поширення пандемії, Президент Володимир Зеленський анонсував програму «Повертайся і залишайся», в рамках якої можна буде отримати кредит на 1,5 млн грн з метою відкриття або розширення бізнесу. Гроші обіцяли під невисокі 5-9% річних терміном на 5 років. Хороша ініціатива, але якщо її приміряти на наші українські реалії, то для максимальної ефективності потрібно ще кілька важелів.

По-перше, спростити бюрократичні процедури. Щоб кількість папірців і дозволів не відлякувала. А ті, що обов’язкові – можна було отримати через інтернет в короткий термін.

По-друге, зменшити кількість контролюючих органів. Як то кажуть, у нас на одного працюючого 3 перевіряючих. Але при цьому посилити відповідальність за порушення. Хто сумлінний і порядний – буде процвітати.

Це що стосується своєї справи. Якщо дивитися з точки зору найманих працівників, Україні теж є куди рости. Перше і найважливіше – робочі місця. Щоб людям було де працювати. Друге – зарплата. Необхідно тримати її на конкурентному рівні. Зрозуміло, що на сьогоднішній день далеко не в кожній сфері роботодавець може дозволити платити працівникам конкурентну зарплату. Можливо, держава могла б сприяти цьому шляхом пільг або впровадження спеціальних програм. Плюс соцпакет, нормальні умови праці та медичне обслуговування.

Нам є про що подумати. І є про що подумати людям, які до сих пір знаходяться за кордоном. Більшість з них не має страховки, що в ситуації пандемії рівносильно грі в російську рулетку: комусь пощастить, комусь ні.

Закордону потрібна дешева робоча сила, але не хворі налякані українці. Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих. За великим рахунком, ніде, крім України, ці люди не потрібні. Робоча сила – так, але не люди. Тут, в Україні – вони на Батьківщині! Тут вони мають права і звуться Громадянами. А там – вони просто туристи, які будуть вислані за першої слушної нагоди.

Упевнений, що всі умови в нашій країні будуть створені. Головний капітал держави – це люди. А решта додасться, знайдеться, заробиться! » – вважає Ігор Кушнір.