ІГОР КУШНІР ПРО ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА ЖК «УКРБУДУ»

Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір в блозі для «Економічної правди» про ситуацію з передачею комплексів «Укрбуду», грошах інвесторів і фонді фінансування будівництва.

«Київміськбуд», якому Президент України Володимир Зеленський доручив завершити недобудови «Укрбуду», перейшов екватор – прийнято більше половини залишених житлових комплексів – 12 об’єктів.

ІГОР КУШНІР ПРО ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА ЖК «УКРБУДУ»Це ЖК «Пектораль», «Новомостицький», «Сонячна Рів’єра», «Харківський», «Гармонія», «Кирилівський гай», «Гвардійський», «Freedом», «Lake hous», «Twin house», «Urban park», «Академ Парк».

На всіх них йдуть роботи, десь уже на завершальній стадії, десь на початковій. Крім цього, найближчим часом очікуємо передачі ще чотирьох об’єктів.

І хоча до цього часу планувалося прийняти вже всі 22 об’єкти, ми зіткнулися з безліччю труднощів, про які я детально писав три місяці тому.

За цей час вдалося ввести в експлуатацію три об’єкти: «Сонячна Рів’єра», «Пектораль» (1-2 секції), «Новомостицький». Два перших з них вже отримали поштові адреси. Ще по двум – «Харківський» і «Гармонія» – днями зареєстровані поточні зміни в документацію і подані документи в ДАБІ.

Київрада звільнила об’єкти «Укрбуду» від сплати пайових внесків (які і так скасовуються з 1 січня 2021р.), тим самим знявши додаткове фінансове навантаження з об’єктів, багато з яких є збитковими.

Міністерство оборони нарешті звернуло увагу на проблеми інвесторів «Укрбуду». Підписані основні договори за двома з чотирьох об’єктів на землях МО – Urban park  і «Оберіг-2», по ЖК «Чарівне місто» йде внутрішнє погодження в департаментах міністерства.Щодо ЖК Art House, Міноборони необхідно належним чином оформити земельну ділянку, щоб «Київміськбуд»  міг прийняти його на законних підставах.

Причому ці перемоги – заслуга не чиновників, а інвесторів-довірителів, які вклали свої гроші в будівництво і активно відстоюють свої права.

Вони виходять на мітинги, вникають в юридичні та економічні аспекти, і показують багатьом приклад злагодженої роботи.

Тепер ми підходимо до головної складової будь-якого будівництва – фінансування. У всіх питання – за які кошти «Київміськбуд» планує закінчити ці недобудови?

Згідно первинного аудиту, загальна сума, необхідна на завершення всіх об’єктів – 8,45 млрд грн, з них нереалізованої нерухомості і доплат – 6,36 млрд, і дефіцит приблизно в 2,1 млрд.

Як ця цифра зміниться, ми зрозуміємо після повної передачі всіх об’єктів і тоді звернемося до Державної іпотечної установи (ДІУ) з пропозицією щодо викупу квартир. Нами підготовлена первинна документация, опрацьовано розпорядження.

Зараз будівництво йде за рахунок продажу квартир у цих об’єктах – кожен ЖК фінансує сам себе.

Договори нові клієнти укладають з «Київміськбудом», а значить кожна гривня піде на будівництво, ці гроші під контролем.

Чого не можна сказати про другу важливу ​​частину фінансування – доплат по  розстрочках від клієнтів за куплені раніше квартирах у Фонду фінансування будівництва (ФФБ), якими управляє компанія «Житло-Капітал».

У повному пакеті документів для передачі об’єктів «Укрбуду» «Київміськбуду» є і договори, за якими «Житло-Капітал» зобов’язується перераховувати ці доплати «Київміськбуду» для фінансування будівництва. Але по низці об’єктів робити це вони не поспішають.

Нюанс у тому, що раніше клієнт ніяких договорів безпосередньо з «Укрбудом» не укладав, усі угоди здійснювалися через «Житло-Капітал», управителя Фондів фінансування будівництва.

Що таке ФФБ? Це фінансова установа, яка укладає договір із забудовником і зобов’язується фінансувати будівництво будинку.

Причому за законом діє правило: один фонд – один об’єкт. Нецільове використання грошей або перекидання їх з одного на інший – заборонено. Проте, гроші з фондів на будівництво витрачені не були, але кудись зникли. Куди? Це зараз з’ясовують правоохоронні органи.

Але поки розслідування йде мляво, «Житло-Капітал» продовжує грати в небезпечні ігри.

То намагається передати об’єкти нікому не відомим забудовникам, які погодяться на їх схеми. То під різними приводами затягують підписання документів на фінансування будівництва ЖК, які вже прийняті «Київміськбудом». То відмовляються від виконання своїх зобов’язань за гарантійними листами перед інвесторами без жодного пояснення причин.

Чому так вільно себе почувають люди, відповідальні за те, що понад 13 тисяч сімей опинилися без квартир, пояснити важко, і відповідь на це питання повинні давати слідчі.

Але довірителі, які вже рік борються за своє житло, не повинні знову опинитися заручниками ситуації і бездіяльності держорганів.