ІГОР КУШНІР ПРО СИТУАЦІЮ НА РИНКУ, РЕПУТАЦІЮ ТА НЕДОБУДОВИ

На порталі Mind.ua вийшло інтерв’ю з Головою правління – президентом ПрАТ «ХК «Київміськбуд» Ігорем Кушніром, у якому він розповів, що відбувається з ринком нерухомості столиці, які будкомпанії можна вважати надійними і чому ніхто не поспішає добудовувати «висотки Войцеховського».

Ігор Кушнір очолює найбільшу будівельну компанію України «ХК «Київміськбуд» вже вісім років. Він зізнається, що за весь цей період більш важкого, ніж зараз, часу для ринку нерухомості не було. Вибори, зміцнення гривні змусило українців притримувати свої заощадження і відкладати покупку житла.

ІГОР КУШНІР ПРО СИТУАЦІЮ НА РИНКУ, РЕПУТАЦІЮ ТА НЕДОБУДОВИ

Про стан ринку

 – Вас можна привітати?

– C чим? А взагалі – поздоровляйте! Подарунки будуть? (Посміхається.)

– Ринок активізувався, ціни почали рости.

– Правда? А я і не помітив. (Сміється.) Насправді зараз у відділах продажів спостерігається пожвавлення. Але це останній місяць-півтора. Ви подивіться, що твориться з доларом. Українці купили валют за курсом 27–28 грн за долар, зараз курс – 24 грн. Люди не готові фіксувати свої збитки і чекають, що буде далі. Інвестори відклали купівлю на невизначений термін, виник так званий відкладений попит.

Крім того, з’явилася можливість поспостерігати за ходом будівництва обраного об’єкта і переконатися в спроможності компанії його добудувати. Зараз м’яч на стороні забудовників, основне конкурентне завдання – не втрачати темп будівництва і тримати рівень цін, який знижувати вже немає куди.

Статистики за підсумками року поки ще немає, але зазвичай липень – вересень – найнижчі місяці з продажу. Активізація покупців починається в середині серпня і поступово набирає обертів до кінця року. А цього року і вересень був низькоактивним.

ІГОР КУШНІР ПРО СИТУАЦІЮ НА РИНКУ, РЕПУТАЦІЮ ТА НЕДОБУДОВИ

– Іншими словами: немає ніякого революційного плану щодо активізації попиту. Залишається лише чекати?

– Ціни опускати нижче вже неможна, тому що собівартість зросла за рахунок підвищення зарплат, подорожчання складових будівництва. Продавати в «мінус», впроваджуючи нові акції, ми не готові. Можна сказати одне: ринок є, ринок живий, але радує він нас не дуже. Сподіваюся, до нового року ситуація зміниться.

– Ви вже вісім років президент КМБ. І це, схоже, найважчий рік для забудовників.

– З розмов з колегами знаю, що справді не все так добре, як хотілося б. З приводу «Київміськбуду» можу сказати, що у нас все добре, наш інвестор залишається з нами, незважаючи ні на що. Але якщо говорити про тенденції на ринку в цілому, то збіглося кілька чинників. Дві передвиборчі кампанії, зміцнення національної валюти, призупинення деяких будівельних підприємств. Все це негативно впливає на ринок, на покупців, попит. Доводиться тільки чекати, щоб «планети зійшлися»: долар, стабільна ситуація в країні, законодавча база.

ІГОР КУШНІР ПРО СИТУАЦІЮ НА РИНКУ, РЕПУТАЦІЮ ТА НЕДОБУДОВИ

Все інтерв’ю читайте у матеріалі Mind.ua: Президент «Київміськбуду»: «Ситуація на ринку – це так званий природний відбір»