ІГОР КУШНІР ПРО ТЕ, ЯК БУДІВЕЛЬНИЙ РИНОК ПЕРЕЖИВАЄ КАРАНТИН

Ігор Кушнір, Голова правління — президент ХК “Київміськбуд”, доктор юридичних наук спеціально для НВ.Бізнес. Блог

ІГОР КУШНІР ПРО ТЕ, ЯК БУДІВЕЛЬНИЙ РИНОК ПЕРЕЖИВАЄ КАРАНТИН

Всі підбадьорливі поради під час карантину «зібратися, мобілізуватися, перебудувати, спростити» — чудові, але кожна галузь має свою специфіку.

У житловому будівництві головне — дотримання безперервності процесу. Якщо зупинити будівництво, на його повторний старт буде потрібно тримісячний бюджет об’єкта. А клієнт дуже чутливо реагує на динаміку будівництва. І реагує гривнею.

Адже за відсутності доступних кредитів для бізнесу або дієвих державних програм основним двигуном будівельного ринку залишається простий український громадянин. Тому падіння продажів — жорстка криза, яку будівельні компанії переживають болісно. Ті, що більші, звичайно, в такій ситуації почуваються трохи краще, оскільки є сформовані заздалегідь резерви, більше можливостей заощадити на оптових закупівлях будматеріалів, довша відстрочка платежу. А ось тим, що трохи менші, доводиться сутужно.

Карантин перевів будбізнес у нову реальність, новий вид кризи, і не відразу всі змогли швидко зорієнтуватися, як діяти в обставинах, що склалися.

Прості цифри в перші два тижні карантину: зниження відвідування відділів продажів на 70%, відвідування сайтів забудовників — на 50%. Навіть більше, якщо судити за запитами в Google, то інтерес до нерухомості просів загалом. Думки людей були зайняті зовсім іншим. Але хочеш вижити — шукай рішення. І вони знайшлися: онлайн-консультування, прямі включення з будівництв, новий функціонал сайтів і запуск мобільних застосунків — все, щоб полегшити клієнту процес вибору квартири, не виходячи з дому. Хтось швидше, хтось повільніше, але кожен з девелоперів намацав свої інструменти, які виявилися ефективними.

Мовою цифр — це, наприклад, від 3–5 онлайн-консультацій щоденно у «Київміськбуду» в перший тиждень карантину до 20–25 на день до середини квітня. Про те, що вирівнявся інтерес до купівлі житла, свідчить і відвідуваність сайту — просівши вдвічі в кінці березня, на сьогодні він повернувся до звичайних показників. Утричі зросла кількість укладених договорів на купівлю квартири в порівнянні з початком карантину.

Додатковим фактором нестабільності був і курс валют, який скакав. Адже як низький, так і високий курс — проблема. Покупці, які мають заощадження в доларах, стежать, коли курс почне рости, але частина з них чекає максимальних показників і реально наважується на купівлю, коли курс знову починає відкочуватися. Здешевлення ж гривні штовхає до запланованої купівлі квартири тих, у кого заощадження в національній валюті, — вони розуміють, що накопиченого може не вистачити, адже зростання курсу потім потягне за собою підвищення ціни на квадратні метри.

Зараз курс зупинився. Перша карантинна паніка спала. А забудовники запропонували нові інструменти вибору і вигідні акції. Тому ринок починає оживати. Якщо судити за кількістю укладених договорів, то сьогодні можна говорити про «середню температуру по лікарні» приблизно в 60% у порівнянні з докарантинним періодом, і цифри поки повільно, але зростатимуть. Люди вже розуміють, що зниження цін, на яке всі розраховують у кризи, не відбудеться — рентабельність будівництва житла давно не така, щоб сильно дисконтувати.

Навпаки, зростання курсу долара завжди тягне зростання вартості будматеріалів, а за ним тягнеться і ціна квадратного метра. І навіть за відносно стабільного курсу валют у 2019 році ціна на квартири в Києві виросла на 8%. А за перший квартал 2020 року — ще на 5%.

Намагаючись утримати клієнтів, багато забудовників з початком зростання курсу долара зафіксували ціну на квартири за курсом 24,8–25,5 грн/$. На це відреагували професійні інвестори, які завжди тримають руку на пульсі і купують нерухомість як інвестицію. Вони отримали можливість купити квартири фактично з додатковою знижкою 10%, розуміючи, що криза — це період вигідних пропозицій.

Але оживає інтерес і тих, хто шукає житло для себе. Адже купівля квартири — довге рішення, і навіть у Новий рік люди думають про це. Ось цікаві цифри. Якщо 1 січня відвідуваність сайту і кількість звернень падає вдвічі, але не просідає зовсім, то вже другого січня ми фіксуємо втричі більше користувачів і дзвінків.

Тож потреба в житлі все одно залишається для українців однією з базових. Володіти власною квартирою прагнуть у будь-які часи, і якщо забудовник на час карантину полегшив процес її придбання, то він знайде своїх клієнтів. Можна прогнозувати, що якщо не буде додаткових обмежень від влади і зростання захворюваності вдасться утримати, то вже в третьому кварталі ринок нерухомості почне набирати обертів. У «Київміськбуду» введення значної частини об’єктів заплановано на четвертий квартал 2020 року, і поки причин кардинально міняти ці плани ми не бачимо.