ІГОР КУШНІР ПРО ТЕ, КОЛИ ПОДЕШЕВШАЮТЬ КВАРТИРИ

Президент Холдингової компанії “Київміськбуд” Ігор Кушнір в колонці для “НВ. Бізнес” пояснив, які етапи повинен пройти забудовник до початку будівельних робіт і чи варто найближчим часом чекати зниження цін на житло.

ІГОР КУШНІР ПРО ТЕ, КОЛИ ПОДЕШЕВШАЮТЬ КВАРТИРИ
Це питання під час інтерв’ю або особистих зустрічей мені не ставив тільки ледачий. Відповідь завжди однакова: ніколи. Принаймні, в найближчі роки точно. І ось чому.

Щоб побудувати будинок, забудовникові потрібно виконати перелік умов. По-перше, потрібно десь взяти ділянку землі для забудови. Зазвичай її або викуповують, або беруть в оренду. Є ще третій варіант, коли власник землі є замовником будівництва. В цьому випадку, забудовнику доведеться розраховуватися квартирами в побудованому будинку, але це вже зовсім інша історія.

Коли питання землі вирішене, забудовник подає пакет документів у Департамент містобудування та архітектури КМДА для отримання містобудівних умов і обмежень. Після чого документи подаються в експлуатаційні організації: водоканал, Київенерго та інші, для отримання технічних умов. Далі проектна організація розробляє детальний проект комплексу, який відправляється на експертизу відповідності державним будівельним, санітарно-епідемічним та іншим нормам. Після проходження експертизи, проект разом пакетом обов’язкових документів подається в ДАБК для отримання дозволу на будівництво.

І коли всі «кола пекла» пройдені, можна нарешті будувати. Повинен сказати, що далеко не завжди все виходить з першого разу, і навіть не завжди з другого. Іноді процедура займає 1,5-2 роки. Потрібно обійти сотні кабінетів і зібрати близько тисячі підписів. А найголовніше, ці процедури до моменту отримання дозволів на будівництво обходяться в чималі гроші.

На етапі самого будівництва витрати можна розділити на кілька частин:

1. Матеріальні ресурси. Іншими словами, з чого будувати. Тут потрібно сказати, що більшість використовуваних будівельних матеріалів вітчизняного походження. І їх вартість періодично збільшується. Відсоток,що залишився – імпортні, валютна складова у вартості яких змушує неабияк нервувати кожен раз, коли долар повзе вгору.

2. Машини і механізми. Те, за допомогою чого будинок буде будуватися. Устаткування для пальових робіт, механізми для влаштування фундаменту, крани, екскаватори, бульдозери, вантажівки – щось потрібно орендувати, щось є у підрядників. Крім витрат на користування, всі вони вимагають заправки.

3. Інженерно-технічне обладнання. Ліфти, насоси, системи пожежної сигналізації, клапани димовидалення, обладнання теплопунктів і котельне. Абсолютно все імпортне. Тут знову пригадується курс долара і його лабільність.

4. Оплата праці. Безвіз змусив забудовників задуматися. Багато хороших фахівціі виїхали «будувати Європи», і щоб не залишитися без робочих рук, довелося переглянути не тільки зарплати в бік збільшення, але і в цілому умови договорів із будівельниками.

Це – найбільша і найбільш витратна частина. Але не остання. Для розкрутки будинку необхідно провести рекламні кампанії, вибудувати маркетингову стратегію і весь час нагадувати покупцеві про себе.

І все б нічого, якби не непряма прив’язка до долара і перманентне подорожчання складових буквально в кожному з перерахованих вище пунктів. Будівельні матеріали з року в рік тільки дорожчають. Долар зараз відносно стабільний, але як довго це триватиме – таємниця за сімома замками. Зарплати повинні рости, інакше будувати буде просто нікому.

Як бачимо, передумов до зниження ціни на квадратні метри на сьогоднішній день просто немає. І в найближчій перспективі не буде. А значить дешевше, ніж сьогодні, квартири коштувати не будуть.

Незважаючи на це, «експерти» протягом останніх років п’яти розповідають, що ось-ось, і квартири не те, що подешевшають, а їх скоро будуть віддавати задарма. Поспішаю запевнити, такого ніколи не буде.

Цифри говорять самі за себе: в червні минулого року середня вартість квадратного метра по Києву становила 23 тис. грн, а в червні 2020 го цифра зросла вже до 25,1 тис грн за квадрат. І таке поступове зростання цін на нерухомість спостерігається вже кілька років поспіль. А значить дешевше, ніж зараз, вже не буде.