ІГОР КУШНІР ПРО ТЕ, КОЛИ ПОДЕШЕВШАЮТЬ КВАРТИРИ

Президент Холдингової компанії “Київміськбуд” Ігор Кушнір в колонці для “НВ. Бізнес” пояснив, які етапи повинен пройти забудовник до початку будівельних робіт і чи варто найближчим часом чекати зниження цін на житло.


Це питання під час інтерв’ю або особистих зустрічей мені не ставив тільки ледачий. Відповідь завжди однакова: ніколи. Принаймні, в найближчі роки точно. І ось чому.

Щоб побудувати будинок, забудовникові потрібно виконати перелік умов. По-перше, потрібно десь взяти ділянку землі для забудови. Зазвичай її або викуповують, або беруть в оренду. Є ще третій варіант, коли власник землі є замовником будівництва. В цьому випадку, забудовнику доведеться розраховуватися квартирами в побудованому будинку, але це вже зовсім інша історія.

Коли питання землі вирішене, забудовник подає пакет документів у Департамент містобудування та архітектури КМДА для отримання містобудівних умов і обмежень. Після чого документи подаються в експлуатаційні організації: водоканал, Київенерго та інші, для отримання технічних умов. Далі проектна організація розробляє детальний проект комплексу, який відправляється на експертизу відповідності державним будівельним, санітарно-епідемічним та іншим нормам. Після проходження експертизи, проект разом пакетом обов’язкових документів подається в ДАБК для отримання дозволу на будівництво.

І коли всі «кола пекла» пройдені, можна нарешті будувати. Повинен сказати, що далеко не завжди все виходить з першого разу, і навіть не завжди з другого. Іноді процедура займає 1,5-2 роки. Потрібно обійти сотні кабінетів і зібрати близько тисячі підписів. А найголовніше, ці процедури до моменту отримання дозволів на будівництво обходяться в чималі гроші.

На етапі самого будівництва витрати можна розділити на кілька частин:

1. Матеріальні ресурси. Іншими словами, з чого будувати. Тут потрібно сказати, що більшість використовуваних будівельних матеріалів вітчизняного походження. І їх вартість періодично збільшується. Відсоток,що залишився – імпортні, валютна складова у вартості яких змушує неабияк нервувати кожен раз, коли долар повзе вгору.

2. Машини і механізми. Те, за допомогою чого будинок буде будуватися. Устаткування для пальових робіт, механізми для влаштування фундаменту, крани, екскаватори, бульдозери, вантажівки – щось потрібно орендувати, щось є у підрядників. Крім витрат на користування, всі вони вимагають заправки.

3. Інженерно-технічне обладнання. Ліфти, насоси, системи пожежної сигналізації, клапани димовидалення, обладнання теплопунктів і котельне. Абсолютно все імпортне. Тут знову пригадується курс долара і його лабільність.

4. Оплата праці. Безвіз змусив забудовників задуматися. Багато хороших фахівціі виїхали «будувати Європи», і щоб не залишитися без робочих рук, довелося переглянути не тільки зарплати в бік збільшення, але і в цілому умови договорів із будівельниками.

Це – найбільша і найбільш витратна частина. Але не остання. Для розкрутки будинку необхідно провести рекламні кампанії, вибудувати маркетингову стратегію і весь час нагадувати покупцеві про себе.

І все б нічого, якби не непряма прив’язка до долара і перманентне подорожчання складових буквально в кожному з перерахованих вище пунктів. Будівельні матеріали з року в рік тільки дорожчають. Долар зараз відносно стабільний, але як довго це триватиме – таємниця за сімома замками. Зарплати повинні рости, інакше будувати буде просто нікому.

Як бачимо, передумов до зниження ціни на квадратні метри на сьогоднішній день просто немає. І в найближчій перспективі не буде. А значить дешевше, ніж сьогодні, квартири коштувати не будуть.

Незважаючи на це, «експерти» протягом останніх років п’яти розповідають, що ось-ось, і квартири не те, що подешевшають, а їх скоро будуть віддавати задарма. Поспішаю запевнити, такого ніколи не буде.

Цифри говорять самі за себе: в червні минулого року середня вартість квадратного метра по Києву становила 23 тис. грн, а в червні 2020 го цифра зросла вже до 25,1 тис грн за квадрат. І таке поступове зростання цін на нерухомість спостерігається вже кілька років поспіль. А значить дешевше, ніж зараз, вже не буде.