ІГОР КУШНІР ПРО ВИБУХ НА ПОЗНЯКАХ: ПОТРІБНО ЗРОБИТИ ПРАВИЛЬНІ ВИСНОВКИ, ЩОБ НЕ ПОВТОРИЛОСЬ

Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір в блозі для «Української правди» про трагедію з вибухом у будинку на вул. Крушельницької.

Біду ніхто ніколи не чекає і трапляється вона завжди несподівано. Трагедія з вибухом у будинку на вул. Крушельницької у Києві викликала бурхливу реакцію, обговорення конспірологічних версій події і з’ясування, «хто винен і що робити». Але перш за все потрібно зробити правильні висновки, щоб така біда не повторювалася.

Треба відзначити оперативну і професійну роботу екстрених служб. Рівень технічного оснащення рятувальників значно виріс за останні роки – це відразу впадає в очі. А присутність на місці керівників, відповідальних за всі напрямки роботи при таких ПП, допомогла швидко координувати дії всіх основних і допоміжних служб.

Наприклад, після первинного обстеження будівельних конструкцій необхідно  було їх термінове зміцнення. Фахівці «Київміськбуду», які теж прибули на місце з пропозицією допомоги, оперативно знайшли необхідне обладнання і доставили його на місце. Співробітники МНС вже завершили монтаж зміцнювальних конструкцій, на якийсь час це врятує будівлю від подальшого руйнування.

Але, на жаль, на місці відразу не знайшлося спеців, які роз’яснили б людям, як саме будуть діяти рятувальники, на що вони мають право і що буде зроблено, щоб зберегти майно жителів. Адже багато хто залишав квартири якомога швидше, в домашньому одязі, без документів, грошей. І звичайно ж, переживали за свої речі і цінності.

Бездоганна технічна частина роботи була змазана з’ясуванням відносин з людьми.

Поліція вже розпочала слідство за кількома версіями, основна з яких – вибух газу. Мешканці підтверджують, що напередодні чули характерний запах і нібито зверталися до профільної служби, але не отримали жодної реакції. Все це зараз з’ясовують правоохоронці.

Але найголовніше, з цієї ситуації необхідно зробити вірні висновки, а не просто знайти чергового «стрілочника», на якого повісити провину. Так, безумовно, слідство має знайти і притягнути винних, через недбалі або умисні дій яких сталася трагедія. Але важливо розібратися глибше. Адже таких будинків зі схожими проблемами, зношеними мережами, порушенням усіляких норм – сотні.

Тому самі собі ми повинні відповісти на кілька важливих питань:

  • Як проводиться профілактична робота, щоб люди не були байдужі і при будь-яких ознаках надзвичайної ситуації повідомляли про це і знали, куди саме потрібно звертатися?
  • Наскільки ефективна робота експлуатуючих організацій? Чи дотримується періодичність регламентних робіт? Наскільки якісно вони виконуються?
  • Як вирішити питання з формуванням резервного житлового фонду (тимчасового або постійного) на випадок надзвичайних ситуацій?

Незалежно від того, хто винен, найближчим часом виникне головне питання для постраждалих – де жити? У міста немає можливості тримати резервний житловий фонд. А у забудовників готове житло, як правило, продане, і основна маса квартир – в процесі будівництва.

Але, впевнений, що в цій ситуації кожен з великих забудовників зможе знайти по кілька квартир, які за мінімальною ціною запропонує місту, якщо буде прийнята така програма. А фахівців та обладнання екстрено надавати безкоштовно.