ІГОР КУШНІР: ОБ’ЄКТИ «УКРБУДУ» БУДЕ ДОВЕДЕНО ДО КІНЦЯ І ПЕРЕДАНО ІНВЕСТОРАМ

Голова правління – президент «Київміськбуду» Ігор Кушнір про проблеми, які доводиться вирішувати у зв’язку з переходом об’єктів компанії «Укрбуд», ситуацію з цінами на квартири, новації нормативної бази та перспективи на майбутнє в ексклюзивному інтерв’ю виданню КиевВласть.

Головною новиною ринку в минулому році було падіння «Укрбуду». Пізніше Президент Володимир Зеленський сказав, що добудовувати об’єкти буде «Київміськбуд». Як прийшли до такого рішення? Подейкують, що влада просто повісила на компанію проекти «Укрбуду».

Чесно сказати, думав довго. Це не тільки певний ризик, але і велика відповідальність. 13 тис. людей, що вклали гроші в «Укрбуд», залишилися з порожніми руками – ні коштів, ні квартир. Тому і рішення приймалося зважено. У «Київміськбуду» є досвід будівництва такого житла. «Укрбуд», по суті, був головним конкурентом – у нас схожі проекти і цільова аудиторія. Тому розуміння, що робити далі з цими комплексами, було відразу.

З приводу «змусили добудовувати», як ви собі це уявляєте? «Київміськбуд» – самостійне підприємство, господарська діяльність якого спрямована на отримання прибутку з подальшою виплатою дивідендів. У цьому питанні не могло бути примусу. Беручи на себе відповідальність добудувати об’єкти «Укрбуду», команда «Київміськбуду» розраховувала повністю на свої сили і допомогу держави. Якби було розуміння, що не потягнемо – не брали б. Як кажуть, ми не досконалі, але надійніше за нас немає нікого.

ІГОР КУШНІР: ОБ'ЄКТИ «УКРБУДУ» БУДЕ ДОВЕДЕНО ДО КІНЦЯ І ПЕРЕДАНО ІНВЕСТОРАМ

Що вже зроблено? Коли плануєте завершити передачу і почати процес будівництва?

Зроблено багато, але попереду ще більше. Це як айсберг – верхівка ніби не велика, а під водою величезна брила. У найближчі два тижні плануємо прийняти в управління перші 6 об’єктів. По інших ведеться щоденна рутинна робота. Чесно сказати, процеси виявилися більш складними, ніж очікувалося. Десь власник землі взагалі не знав, що «Укрбуд» передає проект нам. Десь довго не могли підписати первинні документи, десь довго розбиралися з квартирами. Загалом, полетіли тріски. Начебто дрібні, а з кожною треба довго розбиратися. Але все йде своєю чергою, з усім справимося. Зараз по основній частині об’єктів закінчуємо інвентаризацію. Нам треба зрозуміти, скільки коштів потрібно витратити на добудову кожного об’єкта. Є такі, які «Укрбуд» вже продавав, але ще не будував, вони найбільш неоднозначні. Паралельно, ведемо переговори з ДІУ про фінансову допомогу, працюємо над звільненням проектів «Укрбуду» від сплати пайової участі і зняттям арештів з ділянок, де є такі проблеми. Загалом, все в процесі.

Хочу попросити інвесторів «Укрбуду», які платять розстрочку, робити це виключно через банк. Як виявилося, «Укрбуд» практикував оплату готівкою в свою касу, чого робити, на мою думку, категорично не можна. Тому зараз нас завалюють питаннями як і кому платити. Відповідаю: через банк і тільки! Квитанцію зберігати, на її підставі після прийняття об’єктів, «Київміськбуд» буде видавати довідку про виплату н-нної кількості квадратних метрів.

Як вважаєте, що було б з ринком, якби об’єкти «Укрбуду» так і залишилися в статусі недобудов?

Думаю, ринок би просів. Навіть зараз, не дивлячись на плече допомоги «Київміськбуду», вторинка подорожчала – багато потенційних покупців дивляться у той бік. Але об’єкти «Укрбуду» не залишаться недобудовами, вони будуть доведені до кінця і передані власникам. Крім «Київміськбуду», підхопити таку кількість проектів на ринку просто немає кому. Їх можна було розділити і частинами віддати різним компаніям, але тоді б кожен обирав найменш проблемний. А такі як, наприклад, «Чарівне місто», де побудовано мало, а продано багато і гроші не зрозуміло де, залишилися б в невагомості. Плюс арешти землі і суди.

Чому в нашій країні взагалі можлива ситуація з виникненням недобудов? Недосконалість законодавчої системи або людський фактор?

І те, і інше. А ще немає системи покарання, від чого починається свавілля. Та ж ситуація з оплатами квартир – якби все проводилося за законом, через банк, це вже зняло б половину питань. Потрібно створити єдину систему штрафних санкцій і покарань для всіх, без винятку. Тоді і контролюючих органів не треба.

 

Як сьогодні почувається «Київміськбуд»? Чи немає затримок по своїх об’єктах через «Укрбуд»?

«Київміськбуд» сьогодні живіший за всіх живих. Команда працює з ранку до ночі, займатися є чим. На виході кілька нових ЖК, плюс доводимо до розуму торішні. Затримок з вини Укрбуду немає і бути не може. Це абсолютно паралельні питання, ними займаються різні люди. У нас з минулого року є пара об’єктів, у яких були перенесені терміни введення. Там чисто технічні причини, до весни все доробимо і введемо.

За результатами минулого року: чи знизилися продажі, скільки було продано квартир?

Якщо ви питаєте про «Київміськбуд», не можу сказати, що продажі істотно знизилися. Було певне просідання літом, на початку осені долар надав «ведмежу послугу». Але ближче до нового року, навіть не дивлячись на курс, продажі пішли. У нас було кілька акційних пропозицій, може близькість свят вплинула. Якщо дивитися на картину загалом, сильного просідання «Київміськбуд» не відчув.

В останній час багато говорять про вихід «Київміськбуду» з таких проектів як Рибальський, Світлопарк. Чому це трапляється, немає грошей?

Знаєте, соціальні мережі це прекрасна річ. Там, навіть якщо нічого не знаєш по суті, завжди можна стати експертом на одних тільки здогадках. Це не перша історія, пов’язана з нібито відсутністю грошей в компанії, фінансовою пірамідою, і чого там тільки не писали. Розповідаю. В обох проектах на початкових етапах будівництва «Київміськбуд» виступав співінвестором. Іншими словами, компанія вклала гроші і дозволила користуватися ім’ям бренду для розкрутки проекту. Частину своїх квартир, визначену заздалегідь, компанія успішно реалізувала. На чому участь «Київміськбуду» в цих проектах і закінчилась. І це ніяк не стосується кількості грошей в компанії. Це нормальна практика, і згадані проекти далеко не перші з таким партнерством.

У порівнянні з лютим минулого року, долар знизився. Чи можна очікувати зниження цін на квартири?

Ні. Зниження цін не буде. Пояснюю. Щоб побудувати квадратний метр, потрібно знайти і купити або орендувати землю. Потрібно закупити будматеріали і комплектуючі будівництва. Треба їх доставити на будмайданчик – а це паливо. Потрібно запустити рекламу цього квадратного метра і «тримати» її в головах потенційних покупців. Всі ці складові ні на гривню не подешевшали, не дивлячись на зниження долара. Більше того, всі вони дорожчають. Тому, і передумов до зниження цін на квадратний метр немає.

Давайте уявимо ситуацію: молода сім’я хоче купити квартиру. Які варіанти покупки вона має, на що варто звернути увагу?

На наявність логотипу «Київміськбуду» (посміхається). Купити можна за повну вартість, при такому варіанті компанія дає знижку до 15% в залежності від об’єкта. Частка таких договорів становить близько 80% від загальної кількості продажів. Можна взяти розстрочку до моменту введення будинку в експлуатацію з першим внеском від 30%. З досвіду можу сказати, якщо в молодій сім’ї обидва працюють, проблем з виплатами немає. Як то кажуть, назбирати на перший внесок і щомісячні виплати не складно. Складнощі починаються з ремонтом, але це вже інше питання. І третій варіант – кредит у банку. Це довгий шлях, але є і такі, хто обирає його. Хотілося б, щоб процентні ставки були не такими високими. Наскільки знаю, уряд зараз працює над доступною іпотекою, на неї велика надія.

Назвіть головні, на ваш погляд, нововведення на ринку за минулий рік.

Скасування пайової участі. Як людина з бізнесу, я впевнений, що це одне з найголовніших нововведень. Мінус один платіж для підприємства, плюс одне зелене світло для іноземного інвестора. Вважаю, що скасування усіляких внесків це хороша перспектива для поліпшення інвестиційного клімату. Коли інвестор прийшов, отримав землю з мережами без усіляких навантажень, створив робочі місця і вперед вкладати гроші. Але на відміну пайової участі потрібно дивитися з двох сторін. І друга не така оптимістична. Це будівництво соціальної інфраструктури: дитячих садків і шкіл. Дуже сподіваюся, місто знайде можливості для цього.

І ще одне важливе нововведення – руки дійшли до генплану. В кінці минулого року мер представив основну концепцію документа. Початок – це вже половина справи, тож є надія на перспективи.

Як ставитеся до пропозиції розформувати ДАБІ? Хто міг би взяти їх повноваження на себе, на вашу думку?

На мою думку, зовсім ліквідувати ДАБІ не можна. У нас і за її наявності на ринку не завжди порядок. А якщо її прибрати, то взагалі почнеться свавілля. Але мені подобається ідея звести нанівець спілкування між забудовниками і держ.органами. Це все потрібно перевести в електронну форму: документи через інтернет подав, відповідь таким же чином отримав. У світі така система вже діє і дає хороші результати. Не бачу причин, чому в Україні так не можна зробити.

Ви не один раз говорили, що іпотека могла б дати ринку поштовх.

Так, могла б, і не маленький. У всьому світі іпотека є маховиком ринку, наша країна – не виняток. Якщо уряду вдасться запустити анонсовану 10-11% іпотеку, це буде великий плюс. Для всіх! Ринок активізується – раз, люди зможуть купити власне житло під невеликий відсоток – два, влада отримує бонуси за виконання обіцянки – три. Всі задоволені!

Чи позначилася на роботі компанії зміна влади? Всю осінь Київ трясло від «стосунків» між Кличко та Офісом президента. Вас не зачепило?

Ні, ми не брали участь в бойових діях (сміється). Насправді, нічого надприродного не сталося, більше шуму самі ЗМІ наробили. Я вже не раз говорив, «Київміськбуд» поза політикою. Наша справа – будувати і давати можливість звичайним людям купувати власне житло. Чим ми успішно і займаємося, мушу зауважити, у цьому році вже 65 років.

Цього року заплановані вибори в Києві. З огляду на те, що місто – головний акціонер, не боїтеся якось значних змін?

Я б розділив це питання на дві частини. Чи не боюсь змін в роботі компанії – ні. «Київміськбуд» стабільний, у нас роботи хоч греблю гати, плюс проекти «Укрбуду». Переживати просто ніколи.

З приводу передвиборної прелюдії – думаю, нас не обійде стороною. З досвіду можу сказати: кожні вибори супроводжуються великою кількістю негативу і поширенням чуток з приводу компанії. У нас під офісом і студенти з мітингами стояли, і фаєри підривали, і чого тільки не було. Причина проста. Ім’я «Київміськбуду» – гучне і вагоме. На ньому дуже зручно робити собі піар і заробляти політичні бонуси. Тому всі, кому не лінь, ходять сюди і намагаються щось довести, щоб підняти свій авторитет в очах виборців. Кому лінь – просто замовляють негативні статті на сайтах. Піднімають старі скандали, щось допридумують і видають «сенсацію». Тож в передвиборчий час спокійно не буває. Але ми звикли. На жаль, наші поки ще не вміють завойовувати електорат чесним шляхом. Сподіваюся, колись ми до цього прийдемо.