ІГОР КУШНІР ПРОКОМЕНТУВАВ ОСНОВНІ ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ЩОДО УКРБУДУ

Голова правління – президент «Київміськбуду» Кушнір Ігор Миколайович в інтерв’ю UBR роз’яснив ситуацію з оформленням права власності на квартири в комплексах «Укрбуду», розповів про ціни на нерухомість і плани компанії на поточний рік.

ІГОР КУШНІР ПРОКОМЕНТУВАВ ОСНОВНІ ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ЩОДО УКРБУДУПочнемо з останнього скандалу навколо прав інвесторів-укрбудівців. Чому інвестори повинні оформлювати за свій рахунок право власності і техпаспорти на квартири, адже вони підписували інвестиційний договір з «Укрбудом» на умовах, відповідно до яких оформленням займається забудовник, більш того, така практика ринку?

 Ви самі говорите, що договір вони підписували з «Укрбудом», а питання ставите мені. Є невідповідність в цьому. Дивіться, коли люди купували в «Укрбуд», договори вони підписували з компанією «Житло-Капітал», яка управляє фондами фінансування будівництва. Коли «Укрбуд» впав, добудову більшості його об’єктів прийняв на себе «Київміськбуд». Згідно з актами прийому-передачі квартир, підписаних і «Житло-Капіталом» в тому числі, Холдинговій компанії перейшли лише не продані квартири. І перед їх майбутніми власниками «Київміськбуд» несе зобов’язання, в тому числі і за оформлення права власності. А договори та інші документи на нерухомість, яка була куплена через ФФБ, залишилися у фонді.

Кілька місяців тому «Київміськбуд» пішов на зустріч «Житло-Капіталу», вони передавали нам договори, і ми дійсно оформлювали право власності на квартири, куплені через фонд. Але в якийсь момент дані нам надавати перестали, я навіть пропонував перевезти їх архів в наш офіс, щоб людям було зручніше, але «Житло-Капітал» відмовився це робити. Виходить, що «Київміськбуд» навіть при великому бажанні і можливості прийняти на себе таке соціальне навантаження, не може цього зробити – у нас немає документів. Ми не можемо знати, кому саме ФФБ продав ту чи іншу квартиру, а значить і право власності на неї оформити не можемо. А всі розмови, в тому числі і ті, на основі яких ви ліпите «сенсації» – спекуляція і шантаж.

По яким укрбудівскьким ЖК «Київміськбуд» не є де-юре забудовником? Чому?

 Давайте почнемо спочатку. Грудень 2019 року, 13 тисяч інвесторів «Укрбуду» щодня виходять на мітинги. Створюється велика соціальна напруга, яке ось-ось вибухне. «Київміськбуд» йде назустріч цим людям і погоджується добудувати за «Укбудом» їхні комплекси. Робити це треба швидко, адже, незважаючи на деякий спад хвилювань в суспільстві, люди все ще стурбовані. Найшвидшим способом прийняти об’єкти і розпочати будівництво був вступ «Київміськбуду» в якості третьої сторони в уже існуючі договори. Згідно з їх умовами, Холдингова компанія прийняла на себе зобов’язання добудувати і ввести в експлуатацію об’єкти «Укрбуду». Підкреслю, що наші зобов’язання настають з моменту підписання договорів, все що робилося раніше – відповідальність «Укрбуду» і фондів, якими управляє «Житло-Капітал».

Які ЖК плануються до здачі в 2021 році? Яка площа житла? У другому півріччі 2020го «Київміськбуд»  здав тільки чотири ЖК, з яких «Укрбуду» – три. Чи плануються переноси в графіках житла по іншим ЖК? На скільки?

 На 2021 рік у «Київміськбуду» великий план по здачі в експлуатацію житлових комплексів. В цілому, думаю, вийдемо на цифру близько 400 тис. квадратних метрів. І ще уточню: в минулому році «Київміськбуд» здав в експлуатацію 9 ЖК загальною площею 360 тис. кв. м.

Чи будують таунхаузи в передмістях? В яких містах вже будують, чи багато, і де ще планують?

«Київміськбуд» таунхаузи не будує.

Чи буде змінюватися формат житла, що будується компанією? Чи дивиться «Київміськбуд» в сторону елітного житла або більш доступного? До якого сегменту себе відносить?

 «Київміськбуд» будує житло економ- і комфорт-класу. Мета компанії – дати можливість якомога більшій кількості людей забезпечити себе житлом. А значить, його ціна повинна бути доступною. На сьогоднішній день у «Київміськбуду» одні з найбільш лояльних цін на ринку нерухомості.

Скільки доплачують в середньому інвестори «Укрбуду» за вже проплачені квартири? Наскільки охоче, судяться чи? Чи є в принципі позови від інвесторів до «Київміськбуду», і якщо так, то з якого приводу?

 Чому люди, які були на межі прірви, і вже майже залишалися без надії на те, що отримають свої квартири, повинні подавати до суду на компанію, яка ці квартири добудовує? Хіба люди рубатимуть гілку, на якій сидять? Навпаки. Інвестори «Укбуда» охоче йдуть на зустріч «Київміськбуду», це обопільно.

 Наскільки відрізняються ціни «Київміськбуду» від початкових «Укрбуду»?

Як сказав вище, приймаючи непродані квартири, «Київміськбуд» підписував в тому числі і протоколи розподілу. У них було вказано, які з квартир відходять Холдинговій компанії, а які ФФБ. У цих протоколах розподілу була прописана ціна, по якій фонд передає квартири. За цією ціною ми і продавали квартири. У лютому по компанії і на ринку в цілому був перегляд цін, він відбився на всій нерухомості, яку реалізує «Київміськбуд».

Чому падіння курсу долара грає зараз на руку ринку? Який курс закладений в собівартість квартир і будівництва?

У нас по деяких комплексах досі закладений курс 27. Що погано, думаю, найближчим часом, потрібно буде переглянути це питання. Чому падіння грає на руку ринку? Не грає взагалі. Тільки зростання. Більшість людей зберігають гроші в доларах. І коли валюта росте, людина розуміє, що вона може за ці гроші купити більшу кількість квадратних метрів, ніж, наприклад вчора, коли долар був нижчим. Другий момент: якщо людина купила долар по 28, то вона не піде здавати його собі в мінус по 27, наприклад. Тому на руку ринку нерухомості відіграє долар в фазі зростання.

 Спочатку велися переговори про передачу будівництв «Аркади», був проведений аудит, чому в підсумку укладають меморандум з Stolitsa Group? Що показав аудит? Чи ведуться переговори про передачу будівництв «Аркади» «Київміськбуду», чи вигідно забудовнику це? Або ж поки не добудуєте укрбудівські будинки, за нові не візьметеся?

Я не можу знати, хто, чому і з ким уклав меморандум, якщо це не стосується «Київміськбуду». Роль Холдингової компанії в цьому питанні зводилася до проведення поглибленого аналізу щодо обсягів будівництва і його фінансового балансу. З преси чув, що цим питанням, ймовірно, буде займатися «Столиця груп». Але подробиць не знаю. Переговори про передачу будівництв «Аркади» з «Київміськбудом» не ведуться. На сьогоднішній день я б не хотів брати ще і ці добудови, там дуже багато підводних каменів, робота з якими вимагає сил і часу. Моє завдання – довести до розуму комплекси «Укрбуду» і передати людям їхні квартири.

Щодо «Урбан Парку»: «Київміськбуд», кажуть, виставив на продаж нерозпочаті будинку «Укрбуду» з розцінками. При щойно розпочатій 3-й черзі на стадії котловану вже продаються 4-6 черги. Чи так це? Якщо так, то наскільки поширене явище?

 Що за маячня? Ніколи не виходить в продаж будинок, по якому не розпочато будівництво або не готова документація. Це вам будь-який школяр скаже. 4-6 черги «Урбан парку» будуються, там виконуються пальові поля. По закінченню почнуться монолітні роботи. Чи для вас будівництво це лише коли видно «коробку» будинку?

Коли бюджетні кошти в сумі 2 млрд грн, прописані в меморандумі з Державною іпотечною установою (ДІУ), за фактом будуть інвестовані, на які цілі підуть і як будуть використовуватися?

ДІУ реформують, тепер цим питанням займається інша структура. У держбюджеті на поточний рік є рядок про державні гарантії для компаній, які взяли на себе зобов’язання добудувати об’єкти інших забудовників. Вкотре підкреслю, що загальний баланс по об’єктах «Укрбуду» мінусовій, але за рахунок майбутніх черг, коливань курсу і оптимізації витрат ми максимально намагаємося вирівняти цей баланс. Ми не просимо просто дати нам грошей, нас влаштує кредит під адекватні відсотки і держгарантії. Влаштує і варіант докапіталізації «Київміськбуду» з боку місцевої влади. Шукаємо і інші можливі джерела, щоб будівництво тривало в потрібному темпі. Зараз щільно займаємося цим питанням.

 Інтерв’ю від 10 березня 2021р.