ІГОР КУШНІР: РИНОК НЕРУХОМОСТІ БУДЕ РОСТИ

Голова правління – президент «Київміськбуду» розповів в інтерв’ю порталу Address.ua про стимулювання попиту і перспективи ринку нерухомості

Address.ua: Протягом 2017 року неодноразово ми чули від «експертів», що ринку первинної нерухомості загрожує обвал. Адже ринок безпосередньо пов’язаний з фінансовими можливостями населення, які вже практично вичерпані, а нинішня економічна ситуація в країні ще більше погіршує ситуацію. Темпи будівництва збільшуються, а продажі падають. Ігор Миколайович, проясніть ситуацію, що склалася. Чи так це, і чи чекає ринок первинної нерухомості в 2018 році обвал?

Ігор Кушнір: Давайте по порядку. Ніякого обвалу ринку бути не може, для цього немає підстав. Якщо ви спираєтесь на думки експертів, то запитайте, з чиєї руки вони їдять, а потім зробіть висновки. На сьогоднішній день існує як мінімум дві, зацікавлені в поширенні таких чуток, сторони:
– Перша це банківська система – через падіння довіри люди перестали користуватися депозитарієм, вважаючи за краще вкладати в нерухомість.
– Друга – приватні ріелтори, які втрачають клієнта через збільшення кількості відділів продажів забудовників.
Ви маєте рацію в тому, що ринок безпосередньо пов’язаний з фінансовими можливостями населення. На щастя, у людей є гроші. Інше питання, що велика їх частина зароблена не за останні роки, і навіть не десятиліття. Як правило, ці гроші люди збирали і відкладали ще з 90-х років. І тепер, через неможливість показати їх походження, – фінансового регулятора і декларацій, як ви пам’ятаєте, не було, – вони лежать під матрацами. Я не згоден з тим, що люди не можуть придбати житло. У нас з початку року укладено мало чи не рекордну для цих місяців кількість угод з продажу. Тож купити можуть, і купують. Якби в державі створити механізм обнулення декларацій, щоб люди могли відкрито показати накопичене, купували б ще активніше.

ІГОР КУШНІР: РИНОК НЕРУХОМОСТІ БУДЕ РОСТИ

Address.ua: Логічний крок для стимулювання попиту – це іпотечне кредитування банками / державні програми. В середині 2017 року Кабмін дозволив Державній іпотечній установі (ДІУ) надавати житлову нерухомість громадянам України в фінансовий лізинг. Запрацювала ця програма? Чи бере участь ваша компанія в цій програмі? Якщо було до вас звернення з боку держави, то що ДІУ / Кабмін пропонують забудовнику? Чи цікаво це вам?

Ігор Кушнір: «Київміськбуд» подав заявку на участь у цій програмі ще в минулому році. Поки ніяких новин немає. Компанії цікава участь у всіх програмах, головне – щоб вони користувалися попитом у людей, приносили забудовнику вигоду і позитив державі.

Address.ua: У 2017 році багато забудовників запропонували покупцеві програми з кредитування та розстрочку. Чи є у вас такі програми? Які умови? Чи сприяють вони пожвавленню попиту і купівлі нерухомості? Якщо так, то який відсоток ваших покупців придбав в 2017 році квартири в розстрочку?

Ігор Кушнір: На сьогоднішній день, більшість угод у нас проходить по повній оплаті. У минулому році близько 15% договорів на купівлю квартир були укладені на умовах іпотеки. «Київміськбуд» співпрацює з «Украгазбанком», «Кристалбанком» і банком «Глобус». Кожен з них пропонує свої умови. В «Украгазбанку» це 7% на перші 15 місяців. «Кристалбанк» пропонує 5% на рік, «Глобус» – 6,5% на перший рік або 13,9% на перші два. Кожен з банків збільшує відсоток відповідно з продовженням терміну кредитування. Іпотека – це механізм розвитку ринку. Будівельна галузь зацікавлена ​​в тому, щоб якомога більше людей користувалися такою можливістю придбання житла. Але для цього потрібно повернути довіру людей до банківської системи.

Address.ua: Як ви вважаєте, які ще інструменти, з боку забудовника, зможуть активізувати попит на первинну нерухомість?

Ігор Кушнір: Акції та знижки. Але в позитивну сторону для покупця це працює тільки в разі вкладання грошей в об’єкти нормального забудовника. Можна купити квадратний метр і за 10 тис. грн, тільки чи отримає його людина в підсумку? На мою думку, найкращим інструментом активізації попиту є надійність забудовника. Якщо за роки роботи на ринку він показав себе з хорошого боку, довів абсолютно всі розпочаті об’єкти до логічного завершення, то і з попитом у нього проблем не буде. «Київміськбуду» лише в минулому році двічі дали звання «надійного забудовника». Таке визнання з боку людей і є найкращою рекламою.

Address.ua: Наскільки 2017 рік був активним для «Київміськбуду»? Скільки продано житла?

Ігор Кушнір: Достатньо, аби фінансові показники компанії радували око. У квадратних метрах обсяги реалізації зросли на 15%.

Address.ua: З якими основними проблемами зіткнулася компанія в 2017 році (низький попит, нестабільність нац.валюти, заморозка проектів і т.і.)?

Ігор Кушнір: Все, що ви перерахували, не має відношення до «Київміськбуду». Щодо попиту – відповів в попередньому питанні. Нестабільність гривні зачіпає побічно – «Київміськбуд» не прив’язаний до долара. Але, з огляду на валютну складову у вартості будматеріалів, кілька разів довелось переглядати ціни. Замороження проектів – це не про нас. Колись вже говорив, що навіть якщо почне падати весь ринок, «Київміськбуд» буде останнім, кого це торкнеться. Маючи стабільний капітал і хороший заділ, компанія є однією з найстійкіших. Все ж таки, 62 роки роботи на ринку дають про себе знати (посміхається).

Address.ua: Які плани поставила для себе компанія на 2018 рік? Скільки кв.м житла запланували побудувати? Чи готуєте ви нові цікаві проекти? Чим будете дивувати? Які особливості?

Ігор Кушнір: Розраховую, що в 2018 році «Київміськбуд» здасть рекордну за останні роки кількість квадратних метрів. Скоро повинні стартувати 7 нових проектів, тож компанії буде що запропонувати покупцеві. Кожен новий проект по-своєму унікальний і цікавий, будуть враховані всі останні нововведення і технології. Вже зараз на деяких будинках встановлені сонячні батареї, зарядні пристрої для електромобілів і інші нововведення.

Address.ua: Яким ви бачите ринок нерухомості Києва в найближчі роки? Які об’єкти будуть більш затребувані? Збережеться чи піде тренд 2016-2017р. – смарт квартири? Чи можна спрогнозувати значне зростання попиту на конкретний сегмент (економ, комфорт або бізнес клас)?

Ігор Кушнір: Попит на квартири маленьких метражів знизиться тоді, коли економіку перестане хитати. Починаючи від комунальних платежів, і закінчуючи вартістю самого квадрата – чим стабільніше буде в державі, тим більшого розміру квартири українці зможуть собі дозволити. Ринок нерухомості буде рости, це неминуче. За статистикою, на одну людину в Україні припадає в рази менше житлових квадратних метрів, ніж в сусідніх країнах. Будувати є куди і для кого, тож ринок буде розвиватися!