ІГОР КУШНІР: «ЗАРАЗ БУДУЮТЬ ВСІ ХТО МОЖЕ. А ОСЬ ЧИ ДОБУДУЮТЬ – ЦЕ ПИТАННЯ»

Президент холдингової компанії «Київміськбуд» у інтерв’ю порталу Mind про посилення конкуренції, неминучість укрупнення будівельного ринку та необхідність посилення контролю галузі з боку держави

 Цього року практично всі будівельні компанії відзначають різке зменшення кількості продажів житла. Чи можете ви підтвердити цю тенденцію?

 Не тільки цього року. Тенденція до кількісного зниження продажів почалася ще в 2014-му, і поки нічого не змінюється. Але якщо говорити про фінансову виручку, то вона, навпаки, збільшилася. Тобто продаватися стало менше, але зросла ціна. Це пов’язано передусім з курсом долара, який за останні три роки стрибнув більш ніж в три рази. «Київміськбуд» чи не єдиний забудовник на українському ринку, що не має прямої прив’язки до долара. Але на фактор валютної складової у вартості будматеріалів ми вплинути не можемо. А це 60% ціни квадратного метра! Плюс інфляція «з’їдає» ще відсотків 10.

– Експерти ринку прогнозують, що протягом найближчого року в Україні буде заморожено велику кількість будівництв, як це було в 2009-му. «Виживуть» лише великі компанії з ім’ям та історією. Ви згодні з цим припущенням?

 Згоден. Як ви кажете, «виживуть» ті, у кого є запас міцності. Компанії-одноденки, що «влізли» в кредити, аби побудувати нещасну свічку, просто не потягнуть конкуренції. Ситуація, що склалася в економіці, зокрема й на будівельному ринку, досить сильно тисне. Великі забудовники вміють з цим справлятися, ця криза далеко не перша, знаєш що робити. А дрібні просто прогорять. Ринок збільшуватиметься, це неминуче.

ІГОР КУШНІР: «ЗАРАЗ БУДУЮТЬ ВСІ ХТО МОЖЕ. А ОСЬ ЧИ ДОБУДУЮТЬ – ЦЕ ПИТАННЯ»

 

– Через падіння платоспроможності громадян багато забудовників пропонують так звані смарт-квартири, площа яких часто становить близько 20 кв. м. Наскільки мені відомо, ви негативно ставитеся до такої практики. Чому? Чи не вважаєте ви, що державі час втрутитися в цю сферу, встановивши законодавчі обмеження?

 Державою вже встановлені обмеження: усе, що менше 17 кв. м, – не житло! Тільки люди не цікавляться цим питанням. Купують, а потім не знають, що з ним робити. Ті ж комунальні платежі на так звані «апартаменти» нараховуються як на нежитловий фонд. А це в рази більше! Крім того, собівартість квадратного метра так званої смарт-квартири вище, ніж звичайної, бо в кожну «шпаківню» все одно необхідно завести всі інженерні комунікації. Купують мінімум квадратів, щоб заощадити, а фактично виходить навпаки. Я за те, щоб кожна людина мала своє житло. Навіть якщо квартира маленька, вона має бути гідною і комфортною, а не «шпаківнею».

– У передмістях Києва деякі компанії будують висотки без підключення до центральної каналізації, газових і навіть електромереж, порушують містобудівні норми, занижують категорію будівництва тощо. Що, на ваш погляд, має зробити держава, щоб припинити цю вакханалію і навести порядок на будівельному ринку?

 Перестати видавати будівельні ліцензії та дозволи наліво-направо. Зараз будують всі хто не лінується. А ось чи добудують – питання. Потрібно створити чітку систему критеріїв до компаній, які мають право займатися будівництвом. Тоді й проблем з ошуканими інвесторами не буде, і недобудов.

– Продажі комерційних приміщень на перших поверхах житлових будинків завжди були корумпованою сферою. На жаль, це стосується і компанії «Київміськбуд» – багато покупців таких приміщень у минулому стикалися з вимаганням та були змушені платити хабарі. Вам відомо про цю проблему?

 Так, мені відомо про те, що були випадки лівих продажів. Такі речі знищую в зародку: звільнені всі, хто мав до цього відношення. Наразі система продажів повністю автоматизована, кожен квадратний метр проходить через програму контролю. Інциденти, про які ви запитуєте, не роблять позитивної реклами ані мені, як керівнику, ані компанії в цілому. Нові менеджери з продажів знають, що будь-який неправомірний рух загрожує їм звільненням.

– В одному з останніх інтерв’ю ви стверджували, що «Київміськбуд» ще жодного разу не підвів інвесторів. Однак інвестори ЖК «Озерний» (вул. Обухівська) скаржаться, що вже декілька років не можуть вселитися в квартири через постійне перенесення термінів введення в експлуатацію. Чи не могли б пояснити, у чому проблема?

 З цим об’єктом дійсно були певні складнощі, які не залежать від нас. Там питання з власником землі та замовником. Нещодавно будинки на Обухівській введені в експлуатацію. Найближчим часом люди зможуть заселятися. «Київміськбуд» жодного разу не підвів інвесторів. Я стверджую це і зараз.