ІГОР КУШНІР: ПОПИТ НА НЕРУХОМІСТЬ ТРИМАЄТЬСЯ НА СТАБІЛЬНО ВИСОКОМУ РІВНІ

Президент компанії «Київміськбуд» Ігор Кушнір у блозі для Mind розповів, чого чекати ринку первинної житлової нерухомістю восени.

ІГОР КУШНІР: ПОПИТ НА НЕРУХОМІСТЬ ТРИМАЄТЬСЯ НА СТАБІЛЬНО ВИСОКОМУ РІВНІ1. Зміцнення і без того активного попиту.

Минуле літо для нерухомості можна назвати безпрецедентним: такої величезної кількості угод, як у червні-серпні 2021-го, ринок ще не бачив. Зазвичай літні місяці – це період затишшя. Люди у відпустках, багато хто виїжджає з міста. І попит починає зростати лише під кінець серпня – на початку вересня. Цього року попит був активним, а в липні взагалі перевищив усі очікування. Восени підвищення попиту продовжиться та зміцниться. Причин тому проглядається кілька.По-перше, у людей на руках є певна грошова маса. Хтось не поїхав відпочивати через ковідні обмеження, хтось просто чекав стабілізації ситуації з пандемією. По-друге, ситуація підігрівається постійним зростанням цін на нерухомість. Із цього пункту випливає наступний.

2. Зростання цін на нерухомість

Воно обумовлене в першу чергу, збільшенням вартості будматеріалів. Від початку поточного року подорожчали практично всі основні найменування. Нагадаю, що близько 50% ціни квадратного метра формує вартість будматеріалів. Отже забудовникам від цього нікуди не дітися. Крім того, важливу роль відіграє чинник інфляції. За останній час в усьому світі було надруковано величезну кількість грошей, які потрібні були для підтримки економік у період активної боротьби з COVID-19, на дотації, тощо. Як наслідок – знецінення та девальвація практично всіх світових валют. І гривня – не виняток. Тобто, навіть попри те, що у нас курс долара плюс-мінус стоїть на місці, матеріали в гривні все одно дорожчають. Звідси і зростання ціни на квадратний метр. Люди розуміють, що дешевше, ніж сьогодні, вже не буде. І це виливається у кількість угод.

3. Податкові нововведення

Зокрема, передбачені законопроєктом 5600. Документом передбачається підвищити суму податку на доходи фізосіб від продажу третього та наступних об’єктів нерухомості з 5 до 18%. А також розширити кількість операцій на ринку нерухомості, які обкладаються ПДВ. Простіше кажучи, наслідки для ринку будуть дуже сумними. По-перше, швидше за все, ще більше зростуть ціни. По-друге, ймовірно, скоротиться кількість забудовників. Близько 30% угод на первинному ринку проводять «професійні» інвестори: на котловані вкладають, на кінцевих етапах будівництва продають. Нові правила оподаткування відчутно похитнуть такий хід подій, що, ймовірно, призведе до зменшення кількості грошей у забудовників на первинних етапах будівництва. Чи всі впораються – велике питання.

4. Вихід на ринок нових проєктів

На мою думку, осінній період наповнить ринок нерухомості новими пропозиціями. За прикладом «Київміськбуду» можу сказати, що найближчим часом у нас заплановано розпочати кілька нових комплексів. Це «Італійський квартал – 2», ЖК на вул. Жмеринській, на вул. Кричевського, на Пирогівському шляху, «Solar city» та «Art house». Кожен із них перебуває на своїй стадії, але загальна картина виглядає саме так.