ІГОР КУШНІР: 2016 ДЛЯ ЗАБУДОВНИКІВ БУВ РОКОМ ПАЙОВОЇ УЧАСТІ

Таким, що йде з оптимізмом по життю і в наступний 2017-й рік. Саме таким побачив Голову правління – президента ПАТ «ХК Київміськбуд» Ігоря Кушніра СтройОбзор під час розмови про підведення підсумків роботи будівельної галузі в цілому, очолюваної ним компанії зокрема в 2016 році, і плани на 2017-й.

– Ігоре Миколайовичу, яким для Вашої компанії видався цей рік?

– Високосним (посміхається). Щось давалося легко і швидко, щось гальмувалося, виникали заминки. Але головне не це. Головне, який результат ми отримали наприкінці.

– І який?

– У цьому році на у нас понад 330 тис. квадратних метрів. А це саме та цифра, яка і була запланована. Тому вважаю, що для компанії рік був успішним. Адже ми не просто протрималися в кризових умовах на плаву, а й наростили обсяги будівництва, виплатили 31 млн. грн. дивідендів, отримали кілька перших місць в різних конкурсах і номінаціях – саме таким був 2016 рік для «Київміськбуду».

– А які найбільш значущі позитивні і негативні ситуації можете відзначити? Для компанії, і для галузі в цілому.

– «Київміськбуд» є одним з найбільших учасників будівельного ринку. Тож тенденції впливають на нас, а ми в якійсь мірі формуємо їх. Одним з найбільш негативних моментів для нас стала присутність молодих хлопців, яких в народі називають «тітушками», під парканами будівельних майданчиків. Гучних випадків, пов’язаних з «Київміськбудом», було два – в лютому і вересні. А візитів цих діячів, оббивання порогів з різними ультиматумами, повідомленнями в соціальні мережі та інше – якби підраховував, вже б, напевно, збився. І це проблема сьогодні всіх будівельних компаній. Легше назвати забудовників, які не піддалися за рік цьому явищу, ніж починати перераховувати тих, хто боровся за своє законне право будувати. Ці моменти і були найбільш негативними. Все інше (на кшталт неідеального законодавства, величезних податків, проблем із землею) можна пережити, тому що ці проблеми можна вирішити в законному полі.

– Про позитиви забули!

– Ні, не забув. З хорошого – було багато. Принаймні емоційне забарвлення року позитивне. Коли вводиш будинок в експлуатацію, бачиш людей, яких переповнює щастя від цих позитивних змін в житті, і сам заряджаєшся чимось радісним і добрим. Це в сто разів перекриває все погане! «Київміськбуду» особливо немає на що скаржитися: будинки на майданчиках виростають, люди працюють, будівельний заділ стабільний, а в планах кілька великих житлових комплексів.

ІГОР КУШНІР: 2016 ДЛЯ ЗАБУДОВНИКІВ БУВ РОКОМ ПАЙОВОЇ УЧАСТІ

 

– Ви так оптимістично налаштовані. Хоча прогнози для розвитку галузі сьогодні не зовсім втішні…

– Послухайте, нити, склавши руки, найпростіше. А вирішити нерозв’язане – справа принципу для найбільшої будівельної компанії. Ми тому і перші, що не відступаємо там, де пасують інші. Не бачу сенсу думати про те, що завтра буде погано. Треба сьогодні робити все, що можливо зробити, а там видно буде.

– А давайте тепер поговоримо про зміни в будівельному законодавстві, які мали місце в цьому році.

– У людей був рік мавпи, а у забудовників – рік пайової участі (сміється). В одній тільки Верховній Раді зареєстровано було, напевно, чотири варіанти документа, які, так чи інакше, стосувалися сплати пайової участі. Скільки їх не розглядали – в результаті нічого не ухвалили. У Київраді теж вже з березня робились кроки щодо реформування цього питання. У підсумку, в кінці осені, – нарешті, прийняли. Плюс нещодавно прем’єр говорив про те, що, ймовірно, цей вид внесків скасують зовсім.

– І що Ви про все це думаєте?

– Для країни це важливо, тому що таке рішення має частково вирішити питання інвестиційної зацікавленості зі сторони західного інвестора. Для забудовника – тому що це ще один черговий платіж. З одного боку, правильно – бюджет міста потрібно наповнювати грошима, щоб було за що будувати ті ж садки і школи. З іншого – давайте подивимося на ті техумови, які отримує забудовник перед початком робіт. Іноді буває таке… То мережі переклади на три квартали навколо однієї-єдиної «свічки», то зроби благоустрій території, яка взагалі до твого майданчику відношення не має. Зроби за свої кошти! А які у компанії можуть бути «свої кошти»? Хоча, чого душею кривити. «Київміськбуду» в цьому відношенні дещо простіше – 80% акцій належать місту, і ми зацікавлені в обопільній співпраці. Кілька разів нам справді взаємозарахували частину пайового внеску в рахунок побудованих мереж.

– Незалежно від того, що буде з пайовим – які плани на наступний рік? Чи плануєте щось грандіозне?

– Так. Плануємо поступово дійти до 50 млн. побудованих квадратних метрів. Кілька років тому «Київміськбуд» потрапив до Книги рекордів України як забудовник, на рахунку якого найбільша кількість зведених «квадратів». Тож будемо працювати над збільшенням цифри. А якщо серйозно, будемо, як і завжди: будувати, вводити в експлуатацію, ощасливлювати людей новим житлом. Долати труднощі, радіти успіхам, робити місто кращим, комфортнішим. Кажуть, для того, щоб побудувати будинок, потрібні зусилля кількох десятків чоловіків. А щоб зробити його затишним – усього однієї жінки. Ось і будемо виконувати свою, чоловічу частину роботи.