ІГОР КУШНІР: СІЧНЕВИЙ ЛОКДАУН НЕ МАВ ЗНАЧНОГО ВПЛИВУ НА РИНОК НЕРУХОМОСТІ

Голова правління – президент «Київміськбуду» Кушнір Ігор Миколайович у блозі для «НВ. Бізнес» щодо прогнозу для ринку нерухомості на найближчий рік.

Ринок нерухомості – великий і інертний, він не зупиняє свою роботу в залежності від настання свят. Квартири будуються і продаються, і перехід в 2021 – не більше, ніж просто зміна дат. Але вона обіцяє нововведення і правила гри, до яких завжди потрібно бути готовим і адаптованим. 5 прогнозів для ринку нерухомості на 2021 рік. ІГОР КУШНІР: СІЧНЕВИЙ ЛОКДАУН НЕ МАВ ЗНАЧНОГО ВПЛИВУ НА РИНОК НЕРУХОМОСТІ

  1. Підвищення ціни. У минулому році вартість квадратного метра виросла в середньому на 15%. Передумов до її зниження і зараз немає, а значить крива зростання продовжить повзти вгору. «Київміськбуд» підняв ціни на абсолютно всі свої комплекси вже з 1 лютого. В середньому на 5%, але точна цифра залежить від кожного конкретного комплексу. Це пов’язано з подорожчанням арматури і бетону. Наскільки знаю, така ж ситуація і у інших забудовників, – протягом нетривалого часу ціни на нерухомість зростуть практично у всіх.
  2. Стабілізація продажів. Є надія, що «середня температура по лікарні» повернеться в докарантинні показники, і буде стабільною. Після квітневого провалу забудовників наздогнав активний попит восени. На 2021 є передумови до того, що рівень продажів буде середньо-стабільним, без сильних провисань. Ситуація залежить від кількості локдаунов. Нещодавно МОЗ заявив, що найближчим часом нових карантинів не передбачається, що безсумнівно зіграє на руку забудовникам. Говорячи про січневий локдаун, сьогодні можна стверджувати, що він не мав великих наслідків для ринку нерухомості. Справа в тому, що традиційно перший місяць року не надто активний, тому було б дивно чекати великої кількості угод. Повинен сказати, що в «Київміськбуді» за цей час кількість звернень до відділу продажів навіть зросла. В плюс лютому-березню зіграє і відкладений попит, що сформувався за час свят.
  3. Нововведення щодо захисту прав інвесторів. Це болюче питання, необхідне не лише людям, а й галузі. Тому що чим більше людей довіряють первинному ринку і забудовникам, тим більше маємо продажів. Сподіваюся, що так званий «закон Шуляк» нарешті приймуть, і люди не будуть більше переживати за вкладені в первинку кошти. Звичайно, в перший час він спровокує на ринку невеликий переполох, одна ініціатива реєструвати квадратні метри у нотаріуса до продажу, запропонована в цьому проекті, чого варта. Але в перспективі це буде мати хороший результат.
  4. Більш активний перехід в діджитал. Весняний локдаун показав, що якщо бізнесу не має в інтернеті, його немає взагалі. І протриматися змогли ті, хто вчасно це зрозумів. На мою думку, тенденція поглиблення в «цифру» продовжитися. На сьогоднішній день «Київміськбуд» створив налагоджений шлях ведення потенційного інвестора від рекламного банера на новинному сайті до вибору відповідної квартири і заявки на її придбання. Мобільний додаток LiveIn став хорошою підмогою роботі компанії, і в році, що наступив, ми будемо активно рухатися в цьому напрямку.
  5. Надія на іпотеку. Та, яка вмирає останньою. У минулому році було багато сказано про необхідність впровадження діючих механізмів іпотечного кредитування. На жаль, крім гучних заяв і точкового зниження відсотків від пари банків, нічого глобального не відбулося. Перший авансовий платіж на рівні 30-40% залишається недоступним для великої кількості українців, а лабільна ставка після першого року тільки підсилює страх потенційних покупців. Доступна іпотека все ще потрібна ринку!

Резюмуючи. На мою думку, рік пройде під знаком зростання. Зростання цін, зростання можливостей і, сподіваюся, рівня продажів. Дуже хотілося б, щоб він також ознаменувався зростанням рівня життя населення та економіки в цілому. Тому що будівельний ринок розвивається в повну силу тільки тоді, коли цьому сприяють економічні чинники і попит. Час засукати рукава і робити кожному своє, щоб в результаті отримати загальний позитивний результат.