ІГОР КУШНІР: ЗА РІК КВАРТИРИ В КИЄВІ ПОДОРОЖЧАЛИ НА 18%

Голова правління – президент “Київміськбуду” Ігор Кушнір в авторській колонці для «НВ.Бізнес» про причини зростання цін на нерухомість.

ІГОР КУШНІР: ЗА РІК КВАРТИРИ В КИЄВІ ПОДОРОЖЧАЛИ НА 18%Якщо раніше тезу «квартири скоро будуть дорожчати» можна було списати на креатив маркетологів, то зараз усе серйозно.

Якщо говорити мовою цифр: за останній рік ціна квадратного метра в Києві зросла на 18%. У червні 2020 року середня ціна квадрата становила 25 100 грн, тоді як в поточному році аналогічний місяць показав вартість 30 800 грн/кв. м. Зросла і мінімальна ціна — з 17 300 грн в червні минулого року до 21 500 грн в поточному.

На мою думку, у зростанні цін на нерухомість є кілька основних факторів.

1. Подорожчання будматеріалів і комплектуючих. Забудовники формують вартість квадратного метра з декількох складових. Будівельні матеріали в цій структурі займають близько 60%. Тепер погляньмо що по чому на ринку: з початку року один тільки метал зріс в ціні майже на 50%. І потягнув за собою залізобетон, арматуру, радіатори, кабелю, вікна та інші складові, у яких є метал, відсотків на 30. Подорожчала мінеральна вата, плитка, щебінь, пісок. Зростає вартість матеріалу — ціна квадратного метра не може залишатися на місці.

2. Інфляція. У зв’язку з пандемією і різними світовими фінансовими виплатами була надрукована велика маса грошей. Це призвело до їх знецінення. Як наслідок, і долар, і євро, і гривня почали девальвувати. За даними експертів, інфляція за останній рік прискорилася більш ніж на 8%. Фактор інфляції призводить до подорожчання сировини, а воно, своєю чергою, — до зростання цін на квадратні метри.

3. Не можна скидати з рахунків зарплати будівельників, які забудовники змушені весь час тримати на нормальному рівні. Адже найменше просідання в питанні оплати призводить до виїзду будівельників в ту ж Польщу та інші країни ЄС. Ніде правди діти, з введенням жорсткого карантину по всьому світу, коли велика частина наших заробітчан повернулася в Україну, були очікування, що люди залишаться вдома і будуть шукати роботу тут. Але цього не сталося. Тому, або нормальна зарплата, або відсутність робочих рук на майданчиках. Ясно, що нормальні забудовники вибирають перший варіант.

На сьогоднішній день ці три чинники є ключовими. Але є ще один дуже важливий момент, який в найближчому майбутньому може спровокувати підвищення цін на квартири. Це нововведення, що стосуються оподаткування, а конкретніше законопроект 5600. Документом передбачається підвищення суми податку на доходи фізосіб від продажу третьої і наступних об’єктів нерухомості з 5 до 18%. А також розширення кількість операцій на ринку нерухомості, які обкладаються ПДВ. Це призведе до скорочення кількості забудовників на ринку, до зменшення пропозиції, попит швидше за все теж просяде. Але найголовніше – ціни на квартири злетять вгору. В результаті буде як в прислів’ї: хотіли як краще, вийшло як завжди.

Резюмуючи, повторюся: ціна на квадратні метри в Києві дійсно зростає. Не можу сказати, що забудовникам це сильно на руку, тому що зростає не маржа, а витрати. І деякі з моїх колег чесно зізнаються, що не розуміють, як будуть працювати далі, якщо зростання ціни продовжиться. Точно як і люди, які хочуть купити житло: чи зможуть вони це зробити, якщо до кінця року ціна злетить ще відсотків на 20? Поживемо – побачимо.