ПРЕЗИДЕНТ КИЇВМІСЬКБУДУ: РИНКУ НЕРУХОМОСТІ ЗНАДОБИТЬСЯ ПРИБЛИЗНО РІК, АБИ ВІДНОВИТИСЯ ПІСЛЯ КОРОНАКРИЗИ

Голова правління – президент «Київміськбуду» Кушнір Ігор Миколайович в колонці для журналу «Новое время» про наслідки коронакризи і їх вплив на будівельну галузь.

ПРЕЗИДЕНТ КИЇВМІСЬКБУДУ: РИНКУ НЕРУХОМОСТІ ЗНАДОБИТЬСЯ ПРИБЛИЗНО РІК, АБИ ВІДНОВИТИСЯ ПІСЛЯ КОРОНАКРИЗИКоронавірус і викликаний пандемією локдаун стали головним викликом минулого року для всього світу. І чим довше він тривав, тим зрозуміліше ставало, що під ударом не тільки здоров’я населення, але і самопочуття всієї економіки. Будівельна галузь трималася з останніх сил, і все ж вистояла. В середньому за день простою забудовник втрачає близько 300 тис. грн недоотриманої вигоди. Тому великі компанії робили все можливе, щоб ні на день не зупиняти роботи на будмайданчиках. Для цього треба було додатково забезпечити робітників засобами індивідуального захисту, організувати розвезення, закупити антисептики. Але в глобальному плані додаткові витрати на забезпечення санітарно-епідеміологічних заходів допомогли не зупинятися, і в підсумку це вартувало того.

Перед будівельним ринком стояло два головні виклики. Перший з них – економічний. Успішно переживши кризи різних років, «Київміськбуд» зумів сформувати фінансові резерви, рівні кошторисній вартості будівництва під кожен об’єкт. Це допомогло компанії з мінімальними втратами пережити локдаун, не зупиняючи роботи на будмайданчиках. Довелося трохи зменшити темпи, щоб по максимуму акумулювати кошти, – ніхто не знав, як довго триватиме карантин. Такий підхід до фінансування будівництва дозволяє бути впевненим в тому, що «Київміськбуд» добудує свої об’єкти за будь-яких умов. І компанія неодноразово доводила це протягом десятиліть існування.

Другий виклик – криза з боку потенційних покупців. Багато хто втратив роботу під час локдауна, хтось закрив бізнес, хтось перебував у вимушеній відпустці за свій рахунок. Все це негативно позначилося на рівні продажів: в квітні ринок скоротився в середньому на 80%, що є історичним мінімумом. Знову ж, через нерозуміння тривалості жорсткого карантину, багато хто вважав за краще тримати гроші «під матрацом». У той же час, за 3 весняні місяці сформувався значний відкладений попит, що зіграло на руку надійним забудовникам вже до кінця літа.

Утриматися на плаву і утримати продажі хоча б на мінімальному рівні забудовникам, як і іншим представникам бізнесу, допоміг діджитал. «Київміськбуд» в цьому напрямку рухався досить давно, і локдаун показав, що це вірний шлях на майбутнє. Нам вдалося вивести роботу компанії в онлайн, запровадити консультації по відео-зв’язку і навіть видати в світ унікальний мобільний додаток LiveIn, в якому зібрані абсолютно всі пропозиції квартир компанії. Користувач може в кілька кліків підібрати планування відповідно до своїх критеріїв, зберегти варіанти, що сподобались, сформувати особистий рейтинг квартир, отримувати повідомлення про акційні пропозиції. В цілому, такий алгоритм дій дав можливість не тільки постійно нагадувати про бренд під час локдауна, а й спливати в пам’яті потенційних інвесторів після.

Коронакриза застала зненацька всіх. Менше за інших втратили ті, хто зумів вчасно зорієнтуватися, зменшити (але не зупинити) обороти. Важливу роль відігравала фінансова подушка безпеки – у кого вона була, відчували себе більш впевнено у всіх розуміннях. Ринок нерухомості, з огляду на свою інертність, відкотився назад не дуже сильно. Знадобиться приблизно рік, щоб ситуація вирівнялася, але це якщо на горизонті не передбачається нових локдаунів.

На сьогоднішній день у великих забудовників, і у «Київміськбуду» зокрема, рівень продажів відновився і прирівнюється до докарантинного. Кількість угод на первинному ринку нерухомості повернулася у потрібний тонус ще у вересні – почав реалізовуватися відкладений попит, якому дуже вчасно підіграв курс долара. Є надія, що крива кількості угод буде стабільно зростаючою. Принаймні, судячи з амбітних планів забудовників щодо виходу на ринок нових об’єктів і постійно зростаючої вартості квадратного метра, будівельна галузь має хороші перспективи. А з огляду на той факт, що будівництво дає роботу 5-7 суміжникам і є одним з двигунів економіки в цілому, шанси на успіх є у всіх!