Видання про житлову та комерційну нерухомість для професіоналів ринку Property Times дізнавалось, як оцінюють перспективи ринку первинної нерухомості київські девелопери, чи очікують вони на відновлення попиту й коли, і чи зможе програма єОселя пожвавити ринок.
Тетяна Маркова, директор Департаменту продажу та маркетингу ПрАТ “ХК “Київміськбуд”
- Як ви оцінюєте перспективи ринку первинної нерухомості Києва й передмістя до кінця цього року?
Оцінюємо стримано оптимістично. Продажі невеликі, але є і вони вже показують певну стабільність. Акцент зараз на об’єкти високої готовності і паркінги. Між тим, покупці не перестають цікавитися і будинками, які на початковому етапі будівництва. Переважно, якщо у таких будинках є квартири невеликих площ і будівництво такого об’єкту вже відновлено. Це свідчить про відкладений інвестиційний попит, який неодмінно «вибухне», як тільки закінчиться війна і ситуація в країні стабілізується.
- Чи очікуєте ви відновлення попиту? На яку групу покупців ви розраховуєте (системні інвестори, покупка задля оренди, покупка задля покращення житлових умов, переїзд з інших регіонів тощо)?
Звичайно, як і всі девелопери, ми очікуємо на відновлення попиту. Забезпечення українців житлом у 2-3 рази менше від середнього для громадян країн ЄС. У той же час у «Київміськбуді» тільки нових проектів розроблено на 500 тис. квадратних метрів нерухомості. Звичайно, допоки триває війна, наша головна мета добудувати все розпочате, але також ми думаємо про і перспективи майбутнього.
«Київміськбуд» будує доступне житло, наші головні покупці це люди, які купують квартири для себе. Відсоток інвестиційних угод незначний. Тому купівля нашої нерухомості для покращення житлових умов і надалі буде переважати всі інші угоди. В столиці легше знайти роботу, ніж у регіонах, тому частина людей зі сходу і півдня України у пошуках безпеки і власної задіяності, буде переїжджати до Києва і купуватиме житло для себе.
- Чи здатна програма єОселя суттєво пожвавити ринок?
Програма єОселя суттєво може пожвавити лише ринок вторинного житла, вона не розрахована на первинний ринок і це потрібно змінювати. Адже будівництво – локомотив економіки, а потреба зараз у житлі ще більша, ніж була до війни. Дуже добре, що урядом зроблено крок на покращення добробуту саме військових, правоохоронців, лікарі і вчителів – десятиліттями люди цих професій маючи невисокі зарплати, про власні квартири могли лише мріяти. Добре, що планується розширення категорій учасників програми, але потрібно розширити і рамки самої іпотеки. Якщо взяти проекти «Київміськбуду», то на момент готовності будинків на 70-80% у нас, як правило, вже продано все. Невеликих квартир немає вже на стадії 50% готовності. Нам часто просто немає що запропонували потенційному учаснику іпотеки. Щоб програма єОселя могла дати поштовх розвитку первинного ринку нерухомості, вимоги до забудовників і готовності житла мають бути переглянуті.
Думки інших експертів ринку нерухомості можна дізнатися за посиланням: Ринок новобудов: обережний оптимізм