ВЕСНЯНИЙ КАРАНТИН 2.0: ЧОГО ЧЕКАТИ РИНКУ НЕРУХОМОСТІ

Голова правління – президент «Київміськбуду» Кушнір Ігор Миколайович у блозі для порталу «Mind» про ймовірний вплив нових карантинних обмежень на ринок нерухомості.

ВЕСНЯНИЙ КАРАНТИН 2.0: ЧОГО ЧЕКАТИ РИНКУ НЕРУХОМОСТІКиївська влада оголосила про введення з 20 березня нових карантинних обмежень для столиці. Такий собі весняний локдаун 2.0. При цьому, будь-яка глобальна подія перетворюється в «ефект метелика» для ринку нерухомості. Тож чи варто очікувати змін у цей раз?

Відразу обмовлюся, що особисто я підтримую таке рішення. Кількість хворих короновірусом у столиці перевалило за тисячу на добу, дуже багатьох доводиться госпіталізувати. І чим швидше перерветься ланцюжок зараження, тим швидше ми все зможемо повернутися до нормального з усякого  погляду життя. Так, будь-який локдаун призводить до економічних втрат, це неминуче. Але чи є вибір, коли на шальці терезів – людське життя?

Повернемося до ринку. Досвід минулих локдаунів був більш ніж показовим. Перший, весняний торішній, ознаменувався для всіх гравців ринку нерухомості рекордно низькими продажами. Але тут потрібно зробити знижку на ефект несподіванки. Це сталося в перший раз, весь світ зі своєю цифровізацією та іншою просунутістю був змушений зупиниться й просто чекати. Ніхто не був готовий, мало хто розумів, куди бігти та що робити. І дуже великим фактором просідання попиту став психологічний фактор. Невідомість завжди лякає, тому більшість потенційних покупців просто відклали купівлю квартири.

Локдаун, введений у січні поточного року, був м’якше для ринку. По-перше, люди розуміли що відбувається (на відміну від попереднього випадку), могли планувати, оскільки в карантину були конкретні терміни. По-друге, його введення збіглося з післяноворічними святами. Багато хто ще відпочивав і не увійшов в активний ритм.

Зазвичай продажі нерухомості в січні, як і в серпні, провисають із природних причин, тому очікування виправдалися. При цьому вже до середини лютого «Київміськбуд» мав кількість продажів, цілком порівнянну з цим же місяцем минулого року. Отже з досвіду компанії можу сказати, що особливо січневий локдаун на ринок нерухомості не вплинув.

Що буде цього разу? Особисто я дивлюся на ситуацію з обережним оптимізмом. І для цього є кілька причин. По-перше, люди приблизно розуміють, як далі розвиватиметься ситуація. І фактор закриття магазинів і ТРЦ на кілька тижнів для них взагалі не має значення. Тобто ті, хто планував купувати, куплять. По-друге, фактор невизначеності практично зведений нанівець. Люди вже проживали подібні ситуації й можуть приблизно розраховувати свої можливості. Тому думаю, що великої шкоди ринку новий локдаун не завдасть.

Варто враховувати той факт, що певний відсоток потенційних інвесторів неминуче втратить дохід. Але квартира – це не купівля одного дня. За статистикою, людина 3–5 разів взаємодіє із забудовником до моменту підписання договору. А строк накопичення коштів, якщо ми говоримо про людей, які купують за повну вартість або навіть збирають на перший внесок, – це місяці. А частіше й роки.

Таким потенційним інвесторам ми часто нагадуємо про себе. У «мирному» житті це робиться постійно, а під час карантину – з подвійною силою. По-перше, діджитал. «Київміськбуд» повністю в онлайн, починаючи від рекламних банерів і закінчуючи консультаціями з фахівцями відділу продажів. Будь-який охочий, не виходячи з дому, може отримати повну інформацію щодо комплексу, квартири й умов покупки, які його цікавлять.

Не втомлююся нагадувати, що компанія створила унікальний мобільний застосунок LiveIn. Людина може в кілька кліків підібрати планування квартири, зберегти варіанти, що сподобалися, сформувати особистий перелік, отримувати повідомлення про акції та знижки, і навіть зв’язатися з менеджером для консультації.

У будь-якій ситуації важливо знати, яким буде наступний крок. Сьогодні в «Київміськбуду» це розуміння є. На додачу до нього в компанії також є сформована фінансова «подушка безпеки», якої вистачить для завершення будівництва всіх своїх комплексів. Тому, як би не розвивалася ситуація, наші інвестори можуть бути спокійні.

Хочеться вірити, що все в підсумку буде добре. Карантин зробить свою справу, кількість заражених зменшиться, а потім із часом і зовсім зійде нанівець. І, врешті-решт, ми всі будемо жити довго та щасливо.