ДВА СТАДІОНИ ЗА ЖИТТЯ ЩЕ НІХТО НЕ БУДУВАВ, – ВАСИЛЬ ДУДУРИЧ

Віце-президент ПАТ «ХК «Київміськбуд» Василь Дудурич розповів, як проходили роботи з відновлення головної спортивної арени столиці, яку експерти визнали знаковим проектом Києва

Експерти і спеціалізований портал про нерухомість та будівництво ABCnews визначили найбільш значимі для Києва архітектурні проекти останнього десятиліття. Найбільшу кількість голосів отримав реконструйований «Київміськбудом» Національний спортивний комплекс «Олімпійський».

Роботи з реконструкції будівельники розпочали у серпні 2008 року. Україна готувалась до проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Відновлення стадіону передбачало створення сучасної арени на базі старої споруди. Проект реконструкції розробляли німецькі фахівці – архітектурне бюро GMP. Науково-технічний супровід здійснювали Науково-дослідний інститут будівельного виробництва та Науково-дослідний інститут будівельних конструкцій.

  Віце-президент Холдингової компанії «Київміськбуд» Василь Дудурич, який на той час працював начальником виробничо-технічного управління НСК «Олімпійський», згадує, що найскладнішим етапом у реконструкції стадіону був дах.

«Проект був німецький, адаптував його до наших норм архітектор Юрій Серьогін. Найскладнішим з усього був дах – там було два диференційних кільця, дуже складно було виставити колони з відхиленням 0,5 мм (а колонна важить декілька тон) і натягнути між ними трос. Тобто треба було виставити з цим відхиленням, натягнути, і зробити так, щоб усе функціонувало. Крана, який встановлював ці колони, в Україні не було, його спеціально привозили сюди морем. Це було найскладнішим», – розповів він.

У проекті реконструкції будівельникам вдалось зберегти автентичний насип нижнього ярусу і другого залізобетонного ярусу трибун.

«Найприємніше – коли приїхали німці перед початком проектування,  дивились колони верхнього ярусу трибун. І коли вони дізнались, що ці колони були з 60 року – вони були не те щоб у захваті, а в шоці, мовляв, як же так щоб у ті роки таку складну конструкцію можна було виконати», – згадує Василь Дудурич.  

Разом із будівельниками Холдингової компанії «Київміськбуд», яка виступала генеральним підрядником будівництва,  пліч-о-пліч на реконструкції стадіону працювали спеціалісти ТОВ «АК Інжинірінг» та ТОВ «Завод Мастер-Профі Україна». На об’єкті була задіяна 41 будівельна організація, 90 одиниць важкої будівельної техніки, цілодобово у 3 зміни трудились до 2000 робочих.

За словами Василя Дудурича, робота хоч і була надзвичайно складною, але приносила купу морального задоволення.

«Що мені особисто приємно, що ми змогли зробити цей унікальний дах. Хоча німці і казали, що ми не зможемо, бо треба хороших спеціалістів та ін., нам все вдалось: і метал виставили, і колони поставили. До усіх конструкцій були дуже серйозні вимоги до якості, так от усі наші залізобетонні заводи впорались», – сказав Василь Дудрич і додав: «Я задоволений цим проектом неймовірно. Таке буває у житті один раз, два рази стадіон ще ніхто не будував».

8 жовтня 2011 року на реконструйованій спортивній арені України зібрались понад 58 тисяч гостей зі всіх регіонів України. У святковій двогодинній програмі з нагоди відкриття НСК «Олімпійський»  взяли участь 2500 волонтерів, а також понад 500 артистів з усього світу.

А вже 11 листопада 2011 року на стадіоні відбувся перший футбольний матч після реконструкції. За час проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу Євро 2012 стадіон прийняв понад 350 тисяч уболівальників з усього світу.

Сьогодні НСК «Олімпійський» – одна з візитівок Києва. Це не тільки універсальна спортивна споруда і головна спортивна арена України, а й один із найбільших стадіонів Європи. Окрім спортивних змагань на арені Олімпійського проходять великі концерти за участі відомих українських артистів та світових зірок, а також спортивний комплекс став майданчиком для переговорів, семінарів,  презентацій, світських заходів, показів мод, вечірок, весіль та навіть дитячих свят.