ЕКОНОМ-КЛАС, ЯК І РАНІШЕ, НАЙБІЛЬШ ПОПУЛЯРНИЙ НА РИНКУ НЕРУХОМОСТІ, – АРКАДІЙ БОНДАРЕВ

Класифікація житлової нерухомості визначає не лише рівень її комфортності, але й є безпосереднім фактором ціноутворення. Деякі експерти стверджують, що ситуація на ринку сьогодні сприяє зниженню вартості квадратного метра. Нібито цьому сприяє велика кількість побудованого житла і низький попит населення. Яке житло найбільш затребуване на ринку нерухомості, і який прогноз можна зробити з приводу вартості квадратного метра в бліц-інтерв’ю Віце-президента однієї з найстаріших будівельних компаній – Київміськбуд – Аркадія Бондарева для інформаційно-аналітичного порталу про нерухомість ABCnew.

ЕКОНОМ-КЛАС, ЯК І РАНІШЕ, НАЙБІЛЬШ ПОПУЛЯРНИЙ НА РИНКУ НЕРУХОМОСТІ, - АРКАДІЙ БОНДАРЕВ

1Який із сегментів ринку ви вважаєте найбільш перспективним?

Найбільш затребуваним, а тому і перспективним, на сьогоднішній день залишається економ-клас. Цьому чимало сприяє тривале падіння економіки, нестабільність банківського сектора і зниження доходів громадян. Відкладений запит на власне житло дуже великий. А іпотечні програми ледь-ледь починають відроджуватися. Поки середньостатистична людина не зможе дозволити за кілька років накопичити на недорогу квартиру, саме цей клас житла буде превалювати над іншими.

 2. Чи згодні ви з думкою експертів, що комфорт-клас витісняє економ?

Прибутковість житла комфорт-класу безсумнівно вище, тому що комфорт-клас поєднує в собі деякі можливості рівня бізнес-клас, але залишається досить доступним, як економ, однак більшість людей все-таки орієнтовані на доступне житло. Один із показників – велика затребуваність малометражних квартир, які іменують «смартами». Ну і висока комуналка диктує свої умови.

 3. Чи закінчилася оптимізація площ квартир? За рахунок чого зараз забудовники зменшують загальну площу квартири не на шкоду комфорту?

Ні, забудовники орієнтуються на запити ринку, а ринок поки не вимагає повернення великометражних квартир. Оптимізація площ в основному відбувається за рахунок коридорів, комор і балконів. Нікому не потрібні зайві некорисні площі, які неможливо пристосувати під щось необхідне, але при цьому за них потрібно платити.

4. Які планувальні рішення зараз затребувані? Наскільки виправдалася ставка на студії?

Найбільш затребуваними залишаються стандартні планування, в яких вже спочатку зрозуміло, де буде шафа-купе і як поставити диван у вітальні. Досить великий попит і на квартири-студіо. Активним попитом користуються квартири стандартного метражу – 1-кімнатні від 35 кв.м, 2-кімнатні від 47 кв.м, «трьошки» від 70 кв.м. Часто уточнюють чи будуть засклені балкони. Але при цьому, чимало покупців житла і бізнес-класу. Якщо дивитися на наші об’єкти – то люди охочіше сьогодні купують на Новомостицькій і на Радченко, ніж, скажімо, на Русанівці. Ціна все-таки основний фактор.

   5. Must have нового проекту: планування, інженерія та ін. 

Покупці все більш вимогливі до планувань, обов’язково повинен бути дитячий майданчик, по можливості паркінг або гостьова стоянка, зручні в’їзди/виїзди. У деяких своїх об’єктах Київміськбуд вже встановлює сонячні батареї і підзарядні пристрої для електромобілів. Якщо ця послуга буде затребувана, такими пристроями будуть оснащені всі нові будинки компанії.

6. Прогноз щодо цін на 2018 рік. Купувати квартиру зараз або чекати здешевлення?

Чекати підвищення і не втішається порожніми надіями на зниження ціни. Собі в збиток забудовники працювати не будуть. Мінрегіон вивів собівартість будівельних робіт на 2018 рік у розмірі 14 340 грн/кв.м, тобто, це мінімальна вартість без урахування суми за землю, технічну документацію і т.д. Враховуємо і прогнози щодо зростання цін на електроенергію і пальне, а також зростання мінімальної зарплати. Додаємо все це до мінімальної ціни і вже маємо як мінімум 15 000 – 17 000 грн за кв.м для віддалених ділянок.