Будівельна галузь залишається однією з найбільш травматичних. Як зменшити нещасні випадки на робочому місці і в чому переваги розробленої вітчизняними фахівцями захисної системи обговорили фахівці будівельної галузі на семінарі-нараді «Про стан охорони праці в будівництві».
Посилення безпеки робітників на будівельних майданчиках стало темою семінару-наради керівників підприємств будівельної галузі Київщини.
За даними начальника управління Держгірпромнагляду України Олега Назаренка, за минулий рік на будівельних майданчиках через незадовільну організацію робіт загинуло 58 працівників, 14 з них – в столиці. Найчастіше працівники нехтують застосуванням запобіжних поясів, огороджень, порушують правила експлуатації машин і кранів.
-Більшість випадків травматизму пов’язані з падінням робітника з висоти,- наводить свої дані інспектор територіального управління Державної інспекції з нагляду за будівництвом Києва та області Володимир Коваль.Також, за його словами, будівельники часто травмуються під час монтажу та демонтажу опалубки.
Щоб убезпечити працівників на будмайданчиках у «Київміськбуді» розробили спеціальну огороджувальну вертикальну конструкцію. Її презентував головний інженер ПАТ “Трест “Київміськбуд-3” Валерій Безвинний. До цього часу користувалися конструкціями західних виробників. Розробники опалубних систем, такі як «ДОКА», «МЕВА» та інші розробили відповідні системи захисту робітників, які за допомогою гідравліки переміщаються на необхідні рівні для створення безпечних умов праці. Ці системи вирішують всі питання, як технології виконання робіт так і охорони праці, але нажаль вони досить дорогі і на секцію будинку коштують сотні тисяч євро.
-Тому ми почали думати над тим, щоб розробити щось своє, щоб відповідало усім вимогам та ДБН (державним будівельним нормам – Ред.). Це система захисту, висота конструкцій якої становить 9 м 30 см, максимальна ширина – 4 м, можна і менше. Вона може використовуватись на висоті 100 м із максимальним навантаженням, передбачених ДБН, – розповів В.Безвинний.
Вітчизняна захисна конструкція є матеріалоємною і розроблена відповідно до кліматичних умов, здатна захистити робітників на трьох поверхах одразу, а її встановлення не потребує спеціальних умов. За досить короткий час використання, її переваги і надійність оцінили робітники.
-Робітники, які вже працювали на захищеному поверсі говорять, що без неї працювати вже не хочуть. Впасти із таким захистом практично не можливо, якщо через неї цілеспрямовано не перелазити. Тобто коли робітник працює, у нього за спиною суцільна огорожа, і це безпечно. На мою думку, дана система повинна застосовуватись, адже вона захищає найдорожче – життя і здоров’я, – наголосив Валерій Безвинний.
– На сьогоднішній день Холдингова компанія веде будівельно-монтажні роботи на 34 майданчиках, – говорить начальник відділу охорони праці ПАТ «ХК «Київміськбуд» Олександр Пахомов. – Відповідно, на кожному об’єкті працюють люди. Минулого року були випадки травматизму, яких можна було б уникнути при застосуванні таких захисних конструкцій.
Не вирішеним на сьогоднішній день залишається питання відшкодування вартості цих систем. Відтак, всі витрати лягають на плечі підрядної організації. Держгірпромнагляд України рекомендує включати вартість до складу загальновиробничих витрат і відшкодувати 7 і більше років, а кошти на виготовлення конструкцій потрібні сьогодні. Не всі будівельні організації мають достатньо обігових коштів. Це питання потребує додаткового аналізу та вирішення. А в цілому, стверджують учасники семінару-наради, вітчизняна захисна система надійна, відносно недорога і повністю виконує всі вимоги діючого ДБН.