ЗАКОН ПРО ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЮ У СФЕРІ ДЕРЖАРХБУДКОНТРОЛЮ ЗДЕШЕВИТЬ ВАРТІСТЬ ЖИТЛА

З початку вересня набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства»

Відтепер подання документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та прийняття в експлуатацію об’єктів, розташованих на території населених пунктів, є компетенцією виконавчих органів сільських, селищних, міських рад з відповідних питань. Такі ж повноваження щодо об’єктів за межами населених пунктів отримують відповідні органи РДА. При цьому реалізація закону забезпечувати можливість вибирати з декількох юридично допустимих рішень те, яке вважається кращим в даних обставинах.

Відповідно до закону, органи ДАБК будуть створюватися виходячи з можливостей і потреб регіонів. Функція за дотриманням законності рішень місцевої влади залишається за державою. Створюється система державного нагляду за прийняттям рішень у сфері містобудування та здійсненням державного архітектурно-будівельного контролю, механізми оскарження замовником таких рішень.

Також спрощено деякі дозвільні та погоджувальні процедури в будівництві.

Такий крок, на думку Віце-президента ПАТ «ХК «Київміськбуд» Едуарда Шевчука,  дозволить забудовнику економити кошти, які раніше витрачались на проходження погоджувальних процедур, що, відповідно, дозволить зменшити вартість квадратного метра.

«Новий закон удосконалює процедури подання декларації про виконання підготовчих і будівельних робіт шляхом встановлення вичерпного переліку підстав для її повернення. Крім того, скорочується термін видачі технічних умов до 10 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви. Все це ті позитивні кроки, які дозволяють  привести наше законодавство в окремих сферах у відповідність до правового поля ЄС, що своєю чергою дає можливість Україні підвищити позицію у рейтингу Doing Business. Минулого року Україна посіла 96 місце і покращила свої позиції одразу на 16 пунктів», – зазначив Едуард Шевчук.

Нагадаємо, 9 квітня Верховна Рада України прийняла розроблений Мінрегіоном закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства». Потому 19 серпня Уряд затвердив низку нормативно-правових актів, розроблених Мінрегіоном з метою подальшої імплементації норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства».

Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко, презентуючи  відповідний пакет проектів постанов КМУ, зазначав, що передача містобудівних повноважень місцевій владі здешевить вартість житла.

Раніше заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Роман Абрамовський заявляв, що  передача повноважень ДАБІ на місця підвищить контроль над забудовою з боку громад та відповідальність органів місцевого самоврядування за створені об’єкти архітектури.